maláj gép;új kutatás;

- Maláj gép: Új kutatás indul

Miközben Ukrajnában a lelőtt malajziai utasszállító roncsai között kutatnak, nem adták fel a keresést a másik szerencsétlenül járt maláj gép, a március 8-án titokzatos körülmények között eltűnt MH 370-es járat után sem. Ausztrália – egy hónapos tendereztetés után – bejelentette, hogy a holland Fugro céget bízzák meg a további kutatás vezetésével. Szeptember elejétől újra kezdik a munkát, a tengerfenék feltérképezése akár egy évig is eltarthat.

A Kuala Lumpurból Pekingbe indult Boeing 777-es, 239 emberrel a fedélzetén valószínűleg az Indiai-óceán déli részén zuhant a tengerbe, több mint száz napos kutatás után egyetlen maradványt sem sikerült fellelni a repülőből. Sem a repülőgépes megfigyelés, sem a mélytengeri kutatás nem hozott eredményt, noha majd 52 ezer négyeztkilométernyi területet fésültek át, s többször is azt hitték, a lezuhant repülő fekete dobozának jeladását követik. A fekete dobozok már régen elhallgattak.

A műholdas kommunikációs adatok újbóli átvizsgálása után az ausztrál szakértők új kutatási területet jelöltek ki. A holland Fugro Discovery kutatóhajója mellett egy kínai és négy maláj vízijármű is segíti a tengerfenék átfésülését. A szakértők azt valószínűsítik, hogy a halálos repülőút végén a gép már robotpilótával repült, az utasok és a személyzet oxigénhiány miatt már nem tudott reagálni, s végül kifogyott a repülőből az üzemanyag.

A jemeni védelmi misztérium bejelentése szerint a hadsereg sikeresen visszaverte az al-Kaida támadását egy déli városban, 18 terroristával végeztek, két embert vesztettek.