A 83 éves volt elnök, Khieu Sampan és a vörös khmerek főideológusa, a most 88 éves Nuon Chea, egykori második számú vezető, életfogytiglani börtönbüntetést kapott az 1970-es években elkövetett, emberiség ellenes bűntettekért.
A kínai maoista rezsim által támogatott vörös khmerek 1968-ban alakultak meg Pol Pot vezetésével, és a Kambodzsára, valamint Laoszra is átterjedő vietnami háború idején együtt harcoltak az amerikaiak ellen a Vietkonggal és a laoszi kommunista gerillákkal, a Patet Laoval. Az általuk vívott dzsungelháborúban fő ellenségük az Amerika-barát Lon Nol tábornok volt, aki 1970-ben puccsal távolította el Kambodzsa éléről Norodom Szihanuk herceget, ezáltal a megbuktatott uralkodó a vörös khmerek természetes szövetségese lett. Pol Poték 1975. április 1-én buktatták meg Lon Nolt, és vonultak be Phnompenbe, Szihanuk megkapta az elnöki tisztséget, amelyről azonban egy évvel később lemondották és visszavonulásra kényszerítették.
A vörös khmerek rémuralma 1979 januárjáig tartott, a vietnami hadsereg offenzívájával két hét alatt elfoglalta a fővárost és egy Vietnam-barát rendszert segítettek hatalomra Heng Samrin (a kambodzsai parlament jelenlegi elnöke) vezetésével, aki egy évvel korábban szakított a Pol Pot-rezsimmel. A belháború azonban, amelyet pol Poték az országot megszálló vietnami hadsereg ellen is folytattak, csak 1991-ben ért véget.
Fotó: Népszava-archívum.
A három és fél éven át tomboló terrornak a kambodzsai lakosság mintegy negyede áldozatául esett, milliókat kényszermunkatáborba hurcoltak, voltak, akik éhen haltak, mások az orvosi ellátás hiánya miatt haltak meg, aki tiltakozni mert, legyilkolták. Gyakorlatilag kiirtották az ország értelmiségét, a városlakók nagy részét, a kereskedőket és üzletembereket, ugyanerre a sorsra jutottak az etnikai kisebbségek. Az "agrár-alapú tiszta kommunista társadalom" megvalósítása érdekében a hatalom ellenőrzése a mindennapi élet minden területére kiterjedt, a gyerekeket elválasztották szüleiktől arra hivatkozva, hogy az új nemzedékeket ne fertőzze meg a "kapitalista szellem." Pol Pot eszmei támaszt a szintén több millió áldozatot követelő", 1966-ban kezdődött "nagy proletár kulturális forradalomban" talált, de úgy gondolkodott, hogy "nem kell időt vesztegetni az átmeneti korszakokra."
A Népszava, amely az MTI vietnami tudósítójának, Győri Sándornak közreműködésével folyamatosan beszámolt 1978 végétől a vietnami offenzíváról, 1979. január 9-én címoldalán vezető hírben közölte Phnompen elfoglalását, a január 11-i szám pedig e témának szentelte a vezércikket, Kambodzsai tanulságok címmel. "A rezsim...olyan viszonyokat teremtett a világtól hermetikusan elzárt országban, amelyeknek elviselhetetlenségét még a gyengén szivárgó hírek is megértették a világgal. Ma még szinte felmérhetetlen és főleg megmagyarázhatatlan az a folyamat, amelynek következtében koncentrációs táborrá változtattak egy országot és megtizedeltek egy népet" - írja Barabás Péter, aki idézi a világ számos nagy lapját a New York Times-tól a Trudon át a Le Figaróig a Kambodzsában folyó mészárlásokról, amelyekről a világnak éveken át nem volt tudomása. Egyúttal a cikkíró felhasználja az eseményeket az akkor a szocialista táborban "ellenségnek" tekintett kínai vezetés bírálatára. "A belső káoszt olyan külpolitika kísérte, amely nem elégedett meg a kínai politika ideológiai szolgálatával, hanem provokációk egész sorával válsággócot teremtett Délkelet-Ázsiában. A Pol-Pot klikk Peking terjeszkedő politikájának eszközévé vált" - áll a vezércikkben.
Az ENSZ-támogatással létrejött, különleges kambodzsai törvényszék 2006-ban látott munkához, több mint 200 millió dollárt költöttek a vádak jogi megalapozására, s eddig csak egyetlen vádlott, Kaing Guek Eav börtönigazgató ügyében hoztak ítéletet, börtönében több tízezer embert gyilkoltak le. Őt 2011-ben ítélték el, élete végéig rács mögött marad.
A rezsim legfőbb bűnösei már nem élnek, Pol Pot 1998-ban, Ieng Sary volt külügyminiszter tavaly halt meg. Sary feleségét, Ieng Thirithet demencia miatt már nem tudták bíróság elé állítani. Khieu Sampan pere során elismerte, hogy Kambodzsában népirtás történt, emberiesség elleni bűntetteket követtek el, de tagadta, hogy ő maga rendelte volna el a kivégzéseket. Mindkét vádlott védője fellebbezést jelentett be.
Közben a múlt héten egy újabb per kezdődött Nuon Chea és Khieu Sampan ellen, amelyben a vád a vietnami kisebbség, valamint egy muzulmán közösség ellen elkövetett népirtás.