Mallorca;I. János Károly;VI. Fülöp;spanyol uralkodó;Letizia hercegnő;

VI. Fülöp és családja igen népszerű Spanyolországban
FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CARLOS ALVAREZ

- Modern királyi pár Mallorcán

Első vakációját tölti királyként Palma de Mallorcán VI. Fülöp, a június 19-én beiktatott új spanyol uralkodó. Ez nem jelenti azt, hogy ismeretlen terepen jár, hiszen trónörökösként már I. János Károly oldalán mindent megtanult, amit megtanulhatott inkább jelképes, de a spanyol társadalomban-politikában meghatározó fontosságú posztjának rejtelmeiről.

Beiktatása óta VI. Fülöp már több hivatalos látogatást tett. Első útja a Vatikánba vezetett, Ferenc pápánál jártak audiencián a feleségével, másodikként pedig két szomszédországba, az Ibériai-félsziget kisebbik államába, Portugáliába, illetve Marokkóba látogatott.

(Az észak-afrikai állam területébe ékelődik be a két spanyol enklávé, Ceuta és Melilla, az ottani menekültválság égető gondja Spanyolországnak.) Belgiumban részt vett az első világháború kezdetéről megemlékező ünnepségeken, onnan utazott a családjához, Mallorcára.

Feleségével, Letizia hercegnével és két kislányával, Leonorral és Sofiával Fülöp lazított egy kicsit, farmert húzott és sétálni vitte őket az állatkertbe, az uralkodó számára azonban még a vakáció is kötelezettségekkel jár. Ahogy János Károly bevezette, VI. Fülöp is megtartja e hét péntekén ingujjas találkozóját a spanyol kormányfővel, Mariano Rajoyyal.

Beiktatásának másnapján, június 20-án már folytattak rövid megbeszélést, azóta első alkalommal tekintik át az ország állapotát. Fülöp alighanem megköszöni, hogy maximális támogatást kapott a madridi kabinettől az utódlás zökkenőmentes lebonyolításához, s a miniszterelnök tájékoztatja az új királyt a belpolitika, gazdasági helyzet főbb kérdéseiről.

A király tegnap - szintén az atyai hagyományt folytatva - audiencián fogadta a Baleár-szigetek vezetőit, ma fogadást ad a mallorcai előkelőség számára, ez lesz VI. Fülöp hivatalos bemutatkozása.

Míg I. János Károly inkább a szűk körű összejöveteleket kedvelte, az új királyi pár szélesebb körből merített, az Almudaina-palotába meghívott több mint kétszáz vendég között politikai, gazdasági vezetők mellett tudósok, művészek, sportolók is találkozhatnak a 46 éves uralkodóval.

királyi család helyzete különösen kényes Mallorcán, ott folyik ugyanis Fülöp fiatalabbik nővére, Cristina hercegnő és férje, az egykori kézilabdázó olimpikon, Inaki Urdangarin pere. Adócsalással, pénzmosással vádolják őket, a férj alapítványa, a Noos Intézet a befolyt adományok egy részét brit és svájci bankszámlákra utalta át.

I. János Károlynak ugyan személyesen aligha lehetett köze ezekhez az ügyekhez, s amikor a botrány súlyosbodott, kijelentette, hogy a jog mindenki - koronás fő és közember számára - egyaránt érvényes. A Palma de Mallorca-i hercegi pár nem kívánatos lett a palotában, s még a korona hivatalos honlapjáról is törölték őket. Az idős uralkodó azonban maga sem volt makulátlan, túl nagy lábon, nagy életet élt, luxusszafarikról, nőügyekről szóltak a pletykák.

Épp e kétes ügyek miatt áll ki VI. Fülöp a monarchia megújítása mellett, a királyi család feddhetetlenségének helyreállítása, a közvélemény bizalmának visszaszerzése érdekében. Egy hónappal hivatalba lépése után elrendelte, hogy sem a lányai, sem a szülei, a volt király és Zsófia királyné nem vállalhatnak állást magánvállalatoknál, hogy ne kerülhessenek olyan kínos helyzetbe, mint a nővére.

Felesége, Leonor már akkor feladta saját televíziós karrierjét, amikor hozzáment a trónörököshöz. Fülöp tarthatott attól, mondják, hogy apja, I. János Károly hatalmas kapcsolati tőkéjét kamatoztatva cégek igazgatótanácsában vállalt volna állást, ami rosszul vette volna ki magát.

Cristinára a munkavállalási tilalom már nem vonatkozik, mivel felmentették hercegnői kötelezettségei alól. A király szintén elrendelte a nővéreinek járó apanázs csökkentését, jelezve, a spanyol gazdaság nehéz helyzetében a királyi család is visszafogja kiadásait.

Fülöp már beiktatási beszédében jelezte, hogy meg akarja erősíteni az udvar pénzügyeinek átláthatóságát. Eddig, mint a spanyol lapok írják, csak hozzávetőlegesen lehetett tudni, hogy mennyibe is kerül az adófizetőknek az alkotmányos monarchia fenntartása. A spanyol kormány az éves költségvetésében elkülönít egy meghatározott összeget a korona számára, 2014-ben ez az összeg 7,8 millió euróra rúg.

Ez magában foglalja a királyi család ellátmányát, maga az uralkodó 292.752 ezer euró "fizetést" kap, emellett 2,6 milliárdot különítenek el személyes költségeire, a folyó kiadásokra. Nem tartalmazza ugyanakkor a külföldi utazások, a uralkodói családot megillető védelem, a királyi család által használt járművek, illetve a királyi paloták fenntartásának költségeit, ezeket az illetékes tárcák költségvetésében bújtatták el eddig. 2015 januárjában lép életbe Spanyolországban az átláthatósági törvény, attól kezdve ezeknek a kiadásoknak a pontos összegét is nyilvánosságra fogják hozni.

Az új királyi pár elsőszülött lánya, a most 9 éves Leonor követheti majd apját a trónon, egykor királynő lesz. Az El Mundo című lap ugyanakkor feltette a kérdést, ha nem dolgozhat a magánszektorban, mihez kezd majd Fülöp és Letizia kisebbik lánya, a 7 éves Sofia infánsnő.

Nyilván azt tanulhat, amihez kedvet érez, de jobbára csak protokolláris feladatok, jótékonykodás vár majd rá, de nem kizárt, hogy ő is a sportban jeleskedik majd. I. János Károly kisebbik lányát, Cristinát annak idején úttörőként ünnepelték, az első volt a királyi családban, aki egyetemet végzett, s szintén elsőként vállalt állást fizetésért, persze hercegnői kötelezettségeinek teljesítése mellett.

A királyi családok tagjai persze nem szorulnak rá a fizetésre, van saját vagyonuk, örökségük, ékszereik, ingóságaik, fő feladatuk azonban, hogy az uralkodóházat méltóképpen képviseljék. Fülöp is ezt várja majd el lányaitól.

Új trend figyelhető meg több közép-európai országban: nem a szélsőségesek válnak népszerűvé a hagyományos bal-, és jobboldali tömörülések térvesztésével, hanem olyan pártok és politikusok, akikről a választók valójában semmit sem tudnak. Teljesen új arcokat, tisztának remélt politikusokat akarnak látni az emberek a politikában, aminek időnként veszélyei is lehetnek.