Liliom Rita mindössze 18 éves volt, amikor nekiindult a nagyvilágnak, és meg sem állt az Egyesült Államokig. Ösztöndíjasként pénzügyet tanult, és persze röplabdázott. Az azóta eltelt 10 évben kizárólag külföldön játszott, Németországban, Lengyelországban, Törökországban, nemrégiben pedig Olaszországba szerződött.
Név: Liliom Rita
Születési év/hely: 1986. 05. 23./Budapest
Magasság: 183 cm
Testsúly: 71 kg
Poszt: szélső ütő
Klubjai
BSE (1996-2004)
Kansas State University (USA, 2004-2008)
Gigantes de Carolina (Puerto Rico, 2009)
Alemannia Aachen (német, 2009-2011)
KPSK Stal Mielec (lengyel, (2011-2012)
KS Palac Bydgoszcz (lengyel, 2012-2013)
Yesilyurt Stambul (török, 2013-2014)
Azzurra Volley San Casciano (olasz, 2014-?)
Válogatottság: 2009 óta
„A középiskola elvégzése után a szüleim leültettek – eleveníti fel a kezdeteket a 28 éves sportoló -, s azt mondták: a sport szép dolog, de diploma nélkül nem boldogulsz az életben! Jól ment a sport, olyannyira, hogy amikor eljöttek Amerikából megnézni, fel is vettek rögtön a kansasi egyetemre. Nagyon élveztem a kint töltött öt évet.
Amikor egy új országba szerződöm, az első egy hétben csendes megfigyelő vagyok. Tanulmányozom a
csapattársaimat. Aztán kezdek feloldódni, és egyre többet beszélni, barátokat szerezni. Már nagyon várom a jövő héten kezdődő olaszországi kalandot.”
A külföldi kalandok
Liliom Ritát idehaza kevesen ismerik. Egyfelől a röplabda nem kimondottan közkedvelt mifelénk, másfelől pályafutása nagy részét külföldön töltötte. Itthon nyugodtan végigsétál bármely belvárosi utcán anélkül, hogy összesúgnának a háta mögött – ha csak nem 183 centiméteres magassága miatt.
Németországban viszont megesett, hogy egy párnak annyira megtetszett a játéka, hogy a férfi Rita egyik meccsen kérte meg a párja kezét, őt pedig arra kérte fel, nevében adja át választottjának a virágot.
Egy évvel később egy röplabdás magazinban meginterjúvolták a szerelmeseket. Megkérdezték a nőt, mi élete legemlékezetesebb pillanata? Azt felelte: hogy láthatja Ritát játszani. A férje erre vérig sértődött. Ő nagy romantikusan megkéri a kezét, és neki nem ez jelenti a legnagyobb boldogságot, hanem Liliom játéka?!…
„Külföldön sokkal többen megismernek, főleg amíg Németországban és Lengyelországban játszottam” – rögzíti a sportoló, s erre föleleveníti egyik kedves történetét. „Németországban, csapatösszetartás címén, azzal a feladattal vezényeltek ki bennünket a városba, hogy pénzt keressünk.
Úgy oldottuk meg a feladatot, hogy volt egy nagyon jó gitárosunk, és kiálltunk egy bevásárlóközpont elé énekelni, a csapattársam pedig hangszeren kísért. Sok pénzt gyűjtöttünk. Na, nem azért mert jó a hangom. Hanem fizettek, hogy abbahagyjam!
Aztán olyan is volt, amikor nekünk akadtak kiadásaink. Szokásban volt: aki butaságot csinált, fizetnie kellett a közös kasszába egy eurót. Ha nagyobb hibát követtél el, a komplett csapat hangosan leszámolta az öt eurót. Az így összejött pénzből általában elmentünk egy elegáns étterembe. Gondolhatja, mennyi hülyeséget csinált a csapat, ha degeszre tudtuk enni magunkat!... Ezek az összejövetelek alapvetően javítják a csapatmorált.”
Persze az élet nem mindig móka és kacagás. Még egy élsportoló számára sem. Például két évvel ezelőtt, amikor a hazai szövetség benevezte a válogatottat az Euroliga küzdelmeibe, megesett, hogy az egyik edzőtáborból hazazavarták a lányokat, mivel az MRSZ nem tudta rendezni a cechet.
„Akkortájt sajnos elég gyakoriak voltak az ilyesféle problémák. Volt időszak, amikor kifejezetten olyan szállodákba mentünk, ahonnan még nem rúgták ki a válogatottat. Akkoriban azért sem jöttek az eredmények, mert bizonytalan helyzetben mindenre tudsz gondolni, csak a röplabdára nem.”
Rita szerint a mostani vezetőség működése idején épp azért jönnek jobban az eredmények, mert olyan körülményeket biztosítanak, hogy a lányoknak csak a játékra kell koncentrálniuk. Bár az is igaz, hogy az idén tavasszal, az Eb-selejtező izraeli állomásán újfent botrányosak voltak a körülmények. De nem a magyarok hibája miatt.
A szállásokkal sokszor voltak problémák
„Most is kiráz a hideg, ha erről beszélek. Ilyen rossz körülményekben talán még általános iskolás osztálykirándulásokon sem volt részem. A szállásunk egy katonai kiképzőtáborhoz hasonlított. Bementünk, és olyan bűz fogadott minket, hogy a könnyünk kicsordult. Aki a légkondicionáló alatt aludt, megfagyott, a többiekről viszont patakokban folyt a víz. Szóltam az izraeli szövetség elnökének, hogy ez a hely nem felel meg a szövetségi előírásoknak. Nem értette a problémánkat.
A bűzre annyi volt a válasza, hogy parfüm illatot érez. Nagy nehezen felköltöztettek minket a főszárnyra. De ott meg csótányok vártak bennünket. A légkondi olyan hideget fújt, hogy nem lehetett a helyiségben bennmaradni, de működnie kellett, mert az mondták, a csótányok a meleget szeretik, hagyjuk hát bekapcsolva. Persze az izraeliek luxus körülmények között voltak elszállásolva.
A svédek leköltöztek az aulába, a lányok féltek a bogaraktól. A legviccesebb az volt, hogy a szervező egyszer odajött hozzám, és azt mondta, nehogy azt higgyük, hogy azért kaptuk ezt a szállást, mert Franciaországban 3-1-re megvertük őket. Ha nem mondja, ez eszembe sem jut, de így szinte biztosra veszem, hogy épp ezért akartak kibabrálni velünk. Mindenesetre a hazaiak a csoport harmadik helyén végeztek, mi pedig elsők lettünk, és 28 év után ismét ott lehetünk az Eb-n.”
A holland-belga közös rendezésű kontinenstornát nagyon várja, ám van egy feladat, amire még nem érzi magát kellően felkészültnek. „Persze, szeretnék gyereket, de néha elbizonytalanodom. Félek attól, hogy tudnék-e olyan jó munkát végezni, amilyet a szüleim. Megszülni a gyereket könnyű, fölnevelni sokkal nehezebb.
Korábban úgy gondoltam, harminc éves koromig szülök, de most még nem állok készen. Két-három évig szeretnék még játszani, addig igyekszem megteremteni az anyagi feltételeket, és utána szerintem belevágunk a párommal.”
A civil élet
Miközben mostanság új kikapcsolódást talált magának - köt és horgol, s olykor pedig festeget -, készül a civil életére. Belsőépítész szeretne lenni. Az első próbatétel épp ezekben a napokban zajlik. Vett egy harmadik kerületi régi lakást, annak kicsinosítását vezényli.
„Mindent ki kellett cserélni. Már kész a víz, gáz, villany, most a fürdőszobacsempék kiválasztása van a soron, de csak nem találom a tökéleteset. Ez az első saját lakásom, nem szeretném kiadni, és végre úgy rendezhetem be, ahogyan szeretném.”
Liliom Rita hamarosan utazik Olaszországba. Bőszen tanulja a nyelvet. Ahogy az eddig akadályokat, a következőeket is könnyedén veszi majd, ebben biztosak lehetünk.