Nigéria;Egészségügyi Világszervezet;Orvosok Határok Nélkül;Ebola-járvány;

Rendőr őrzi New Yorkban a Mount Sinai Hospital bejáratát, ahol az ebolás amerikai férfi t ápolják FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Még gyorsabban gyilkol az Ebola

Továbbra is feltartóztathatatlannak tűnik a nyugat-afrikai ebolajárvány. Már 1440 személy fertőződött meg a halálos vírussal, s az Egészségügyi Világszervezet legfrissebb adatai szerint már 887-en vesztették életüket. Négy nap alatt mintegy százzal nőtt a halálos áldozatok száma.

Afrika legnépesebb államában, Nigériában megerősítették, hogy egy orvost is megfertőzött az ebola. Másfél héttel korábban egy, az országba érkezett férfinél mutatták ki a gyilkos kórt, aki néhány nap múltán meg is halt.

Csekély az esélye
a magyarországi fertőzésnek

Kicsi a valószínűsége, hogy a nyugat-afrikai Ebola-járvány eléri Magyarországot - mondta el Kis Zoltán virológus, az Országos Epidemiológiai Központ Nemzeti Biztonsági Laboratórium vezetője kedden az MTI-nek. A szakember elmondta, az Európai Unióban és Magyarországon a járványügyi felügyelet és az egészségügyi ellátás sokkal magasabb szinten áll azon államokénál, ahol jelenleg járvány van, így csak behurcolt esetekről lehetne beszélni. Magyarországon kidolgozott eljárásrend van az ilyen súlyos fertőző betegségek kiszűrésére és a betegek elkülönítésére, gyógyítására, valamint a további járványügyi intézkedésekre.

Több mint hatvan személyt, aki az érintett orvossal kapcsolatba kerülhetett, vizsgálatnak vetették alá. Többüket karantén alá helyezték. Az ebola az idén februárban Guineában ütötte fel a fejét, azóta a szomszédos Libériára és Sierra Leonéra is átterjedt.

Kétszáz millió dolláros rendkívüli segélyalapot hozott létre a Világbank az ebolajárvány által sújtott nyugat-afrikai országok támogatására. Libéria, Sierra Leone és Guinea mellett az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is részesül a gyorssegélyből.

Jim Yong Kim, a Világbank elnöke, aki maga is a fertőző betegségek szakértője, aggodalmát fejezte ki a járvány gyors terjedése miatt, amellyel a

nyugat-afrikai államok amúgy is gyenge egészségügyi rendszere képtelen megbirkózni. Sierra Leonében és Libériában a hadsereget is kénytelenek voltak bevetni a halálos kór megfékezésére. Az Egyesült Államokba szállították tegnap a második amerikai misszionáriust, aki megfertőződött Libériában.

Nancy Writebolt különleges repülőgépen, rendkívüli óvintézkedések között ugyancsak Atlantában gyógyítják, ahol a szombaton érkezett Kent Brantlyt is kezelik az Emory Egyetemi Kórház szigorúan elkülönített részlegében. Mindketten egy kísérleti stádiumban lévő vakcinát kaptak hazaindulásuk előtt.

Brantly már a feleségétől is elbúcsúzott telefonon, biztos volt benne, hogy meghal, de a saját lábán tudott kiszállni a mentőautóból. Sokat javult az állapota, de orvosai szerint még nem lehet megmondani, képes lesz-e legyűrni a vírust. Férje szerint Writebol állapota is javult, napok elteltével kávét és ételt kért.

Az ebolának nincs ismert gyógyszere, a betegek 45-90 százaléka nem éli túl a fertőzést. Brantly és Writebol olyan vakcinát kapott, amelyet embereken még nem próbáltak ki, állatokon is csak alig-alig, négy ebolával fertőzött majom megmaradt, miközben az ötödik, amelyik nem kapott a vakcinából, pár nap alatt elpusztult.

A ZMapp nevű reményt keltő gyógyszert egy San Diegó-i biotechnológiai cég, a Mapp Biopharmaceutical állította elő. Brantly egy, Writebol két dózist kapott, több adag egyelőre nem is áll rendelkezésre. Az Egészségügyi Világszervezet szóvivője, Gregory Hartl a CNN szerint úgy nyilatkozott, egy nagy járvány közepette, előzetes tesztelés nélkül nem lehetne új gyógyszert bevezetni. Hasonlóképpen óvatosságra intett közleményében az Orvosok Határok Nélkül szervezet is.

Közben az amerikai kormány több megelőző intézkedést léptetett életbe a légi- és tengeri kikötőkben annak megakadályozására, hogy az ebolajárvány elérje az Egyesült Államok területét - közölte hétfőn Washingtonban Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője. Az Egyesült Államokba tartó utasokat a repülőgépekre való felszállás előtt, majd a leszállás után is megszűrik.

Az amerikai járványügyi hivatal (CDC) szakértői kiképzést tartottak a vám- és határőrség (CBP) embereinek a tünetek felismeréséről. A fertőzötteket egészségügyi szakember juttatja el a kikötőkben és repülőtereken kialakított elkülönítő helyiségekbe. New Yorkban, a Mount Sinai kórházban is karanténba helyeztek és vizsgálnak egy embert, aki ebolához hasonló tünetekkel került be, de nem kizárt, hogy más betegségben szenved.

Az ENSZ menekültügyi főbiztosságának (UNHCR) becslésie szerint meghaladta a 117 ezret az ukrajnai belső menekültek száma.