Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár felhívta Izraelt és a Hamászt, hogy ezúttal tartsák tiszteletben a fegyvernyugvást, s kezdjenek hozzá a tartós tűzszünetről szóló tárgyalásokhoz. Izrael is elküldte képviselőit Kairóba, ahol az elkövetkező napokban közvetett megbeszélések kezdődnek, a palesztin képviselők már vasárnap megérkeztek az egyiptomi fővárosba. Izraelben összeült a biztonsági kabinet a helyzet értékelésére.
A Gázai övezetet az izraeli hadművelet következtében ért háborús károk nagyságát legalább négy-hatmilliárd dollárra becsülte a palesztin gazdasági miniszterhelyettes. Rámalláhban, a Palesztin Hatóság székhelyén kedden Taiszir Amro elmondta, hogy ez a veszteségek minimális összege, s az adományozó országok szeptemberben találkozót terveznek Norvégiába. A jelenlegi becslés csak a közvetlen károkat tartalmazza. Több száz házat leromboltak az izraeli légi és szárazföldi csapások a 29 napig tartó harcok idején, és egy bombatalálat nyomán leállt a 360 négyzetkilométeres övezet egyetlen erőműve is.A Hamász-kormányzat a hadművelet előtt is csak napi 8-12 órán át tudta biztosítani 1,8 millió gázai számára az áramszolgáltatást.
Közvetlenül a fegyvernyugvás előtt, kedd reggel Tel Avivban és Jeruzsálemben még megszólaltak a szirénák, a Hamász egy sor rakétát kilőtt Izraelre az utolsó pillanatban. Az izraeli légicsapások is folytatódtak. Az izraeli védelmi erők bejelentették, hogy teljesítették a céljukat: megsemmisítették a Hamász titkos alagúthálózatát, amely nem csupán csempészetre, hanem támadások, rajtaütések indítására is szolgált, s meggyengítették a Hamász katonai képességeit.
Peter Lerner, az izraeli hadsereg szóvivője a CNN-nek elmondta, nincsenek már izraeli katonai erők Gázában. Az izraeli egységek ugyanakkor védelmi pozíciókat vettek fel Gáza határán. Izrael felkészül arra is, hogy a Hamász esetlegesen megsérti a
tűzszünetet, jelentették be. "Készenlétben állunk, meg kell várnunk, mi történik, a gázai fejlemények alapján döntünk a következő lépésekről" - közölte a Jerusalem Posttal egy izraeli védelmi forrás.
Július 8-án kezdődött a Gázai övezetben az izraeli offenzíva. A BBC által készített összesítés szerint keddig több mint 4760 izraeli légicsapást hajtottak végre Gázában, több mint 3370 rakétát lőtt ki a Hamász izraeli területre, ezek közül 578-at semmisített meg a Vaskupola rakétavédelmi rendszer.
Palesztin források szerint Gázában 1867 ember veszítette életét, az ENSZ becslései szerint a halottak 68 százaléka polgári személy volt, az izraeli fegyveres erők adatai szerint legalább 900-an Hamász-harcosok voltak. Izraelben négy polgári személy halt meg, 63 izraeli katona esett el. Izrael több mint 82 ezer tartalékost mozgósított a gázai offenzívára.
Több mint 200 ezer gázai kényszerült a harcok miatt otthona elhagyására. Hágában tegnap Riad al-Malki, a Palesztin Hatóság külügyminisztere a Nemzetközi Büntető Bíróság ügyészeivel találkozott, s a megbeszélés után úgy nyilatkozott, világos bizonyítékok vannak arra, hogy Izrael háborús bűnöket követett el Gázában.