Most ilyen horderejű kérdés nincs napirenden, ezért csak találgatni lehet az okokat - mondta lapunknak Németh Dávid. A K&H Bank vezető elemzője emlékeztetett arra, hogy a forint az elmúlt napokban rosszabbul teljesít a régiós devizáknál, a lengyel zlotyinál, illetve a román lejnél. Hosszú ideje megfigyelhető, hogy az olyan sérülékeny devizák, mint amilyen a forint, a negatív a hangulat hatására azonnal vesztenek az értékükből, de a kedvező nemzetközi környezetben hatására sem tudnak érdemben erősödni. Az orosz-ukrán konfliktus miatt bevezetett szankció, Argentína technikai csődje, a második portugál bank összeomlása mind-mind kedvezőtlenül hatott a forintra.
A forint esésének legfőbb oka, hogy a Matolcsy György elnök által vezetett MNB túl alacsonyra, 2,1 százakra vágta a kamatot. A külföldiek számára ez a kamatszint már egyáltalán nem vonzó, ezért inkább a magasabb alapkamatú Lengyelországba viszik pénzeiket. A devizahiteles mentőprogram sem szimpatikus a külföldi befektetők számára, mert veszteséget okozhat a pénzintézeteknek, a hitelek átváltása, pedig gyengítő . A kéthetes MNB kötvény átalakítása betétté, ugyancsak számos befektetőt elriasztott attól, hogy Magyarországon tartsák a pénzeiket.
Németh Dávid nem zárja ki, hogy akár 317-320 forintig is felkúszik az euró ára, amikor korrekcióra kerül sor, akkor sem mérséklődik az árfolyam jobban, mint 306-307 forint.