választások;Szlovákia;Smer;Háló;

- Már nem olyan erős a Háló

Amennyiben július végén tartották volna a parlamenti választásokat Szlovákiában, úgy a Smer lett volna az első a szavazatok 36,8 százalékával – derül ki a pozsonyi Új Szó által közölt felmérésből. Robert Fico pártjának első helye biztos ugyan, de megerősíti azt a trendet, mely szerint a Smer sokat esett vissza az eltelt egy évben, népszerűsége már messze nem a régi. Radoslav Procházka ifjú pártja, a Háló lenne a második egy esetleges voksolás esetén 10,6 százalékkal, majd a Smerrel kokettáló Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) következik 9,7 százalékkal.

Az Egyszerű Emberek (Olano) végeznének a negyedik helyen 7,8 százalékkal. Őket a Híd (7,1), majd a Magyar Közösség Pártja (5,2) követi, vagyis mind Bugár Béla, mind Berényi József tömörülése bekerülne a pozsonyi törvényhozásba. A többi párt, így a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ), illetve a liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) sem kerülne be a Nemzeti Tanácsba.

A felmérés negatív meglepetése a Háló, amely a júniusi több mint 15 százaléka után öt százalékot esett vissza. "A párt védjegyét a nyilvánosság szemében konkrét programmal és annak eredményeivel kell megerősíteni. Ezekben a napokban erre összpontosítunk. Az időnket főként az alakuló kongresszus előkészítésének szenteljük, a nyilvánosság bizalmát pedig Szlovákia egyszerű és hasznos állammá való átalakításának programjával kívánjuk elnyerni" – jelentette ki ezzel kapcsolatban Radoslav Procházka pártelnök a SITA hírügynökség közlése szerint. Hozzátette, a program alapjait a szeptemberben esedékes kongresszuson kívánják bemutatni. "A népszerűség csökkenése ellenére a Hálót a legerősebb ellenzéki erőnek és jelenleg a kormánypárt egyetlen kétszámjegyű vetélytársának tartom, ami a hat hónapos fennállásához képest egészen egyedülálló. Ez reményteljes perspektíva a párt törekvései számára" - mondta.

Szeptemberben, az ENSZ Közgyűlésének keretében kerül sor Irán és a hatok, az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja, illetve Németország képviselőinek tárgyalási fordulójára. Előzőleg azonban szűk körben a tárgyalóküldöttségek tagjai Genfben is tárgyalóasztalhoz ülhetnek – közölte Abbasz Arakcsi iráni külügyminiszterhelyettes. Egyelőre kérdéses, hogy a New York-i tárgyaláson Hasszan Rohani iráni államfő is részt vesz-e.