Picasso;kerámia;Vallauris;

Fotó: Facebook

- Omladozik Picasso műhelye

Végveszélybe került Pablo Picasso híres vallauris-i kerámiaműhelye. A vészharangot a Journal de Dimanche című lap kongatta meg, kihasználva a dél-franciaországi kisvárosban jelenleg folyó kerámiai biennálé iránti érdeklődést.

A műhelyt 1938-ban hozták létre, Picasso 1946-ban telepedett itt le és 1955-ig több mint 600 műtárgyat alkotott itt. A Madoura néven ismert műhely nem csupán Picassónak biztosított alkotói teret, hanem olyan kortársainak is, mint Marc Chagall és Henri Matisse. Az épületnek a falai a JDD tudósítója szerint szinte „felfúvódtak” a nedvességtől, és lyukas a teteje is, egyes részeit szinte csak a sóhaj tartja. Van a háznak egy többé-kevésbé biztonságos része, ahol ma is láthatók Picasso kerámiái, de az, ahol annak idején a Mester alkotott és ahol őrzik a korabeli bútorokat, az összeomlás szélén áll.

A rossz állapotnak feltehetően az is az oka, hogy az elmúlt évtizedekben a műhely többször is gazdát cserélt. Jelenleg Vallauris város kezelésében van.  Az illetékesek szerint a legsürgősebb restaurálási munkálatokat decemberig elkezdik.

Nem ez az első olyan Picasso-műhely, amelynek megmentését a 24. órára hagyják. A párizsi Grands-Augustins-i padlás, ahol Picasso  1937-ben Guernicát festette, kis híján szálloda lett, de a regionális kulturális bizottság az idén májusban történelmi műemlékké nyilvánította.

 

A rock egyetemessé válásával, és a hangtechnika fejlődésével az 1970-es évek fordulóján egymás után jelentek meg a műfaj nagyjainak koncertlemezei. Ezek az élő felvételek már képesek voltak visszaadni a koncertek semmihez sem hasonlítható hangulatát, a zenekarok és a közönség egymásra találásának kegyelmi pillanatát.