A párzási időszak július második felétől augusztus közepéig tart. Gyakori jelenségnek számít, hogy az őzek lehajtott fejjel, intenzív mozgással, kiszámíthatatlan irányban kergetőznek, a közutakon bármikor balesetet okozhatnak, jelentős anyagi károkat is okozva az úton közlekedőknek.
Bár az őzelütések többségében a vadállat sérül meg, előfordult már, hogy személyi sérülés is történt: az elütött vad a szélvédőt áttörve nagy erővel a gépjármű utasterébe csapódik, míg más esetekben a balesetet elkerülni szándékozó autós félre rántja a kormányt, s lehalad az úttestről, vagy összeütközik a szemből érkezővel.
A vadbalesetek megelőzése érdekében a leginkább ajánlható módszer a figyelem, az óvatosság, a csökkentett haladási sebesség. Motorkerékpárral közlekedők számára még inkább indokolt a körültekintőbb közlekedés, mivel vadelütés esetén jóval védtelenebbek a gépjármű vezetőkhöz képest.
A vadvédő kerítés esetleges hiányosságaiból fakadóan az autópályákra tévedt őzek miatt nemcsak indokolt, de egyenesen kötelező a lassító fékezés még akkor s, ha közvetlen veszélyt nem tapasztalunk, mivel az állatok a kerítéstől nem tudnak a veszélyes zónából kihaladni, és pánikszerűen a gépjárművek közé rohanhatnak.
Ha a baj bekövetkezett, a felelősség megállapítása szempontjából döntő jelentősége van annak, hogy a járművezető, illetve az illetékes vadásztársaság részére felróható-e valamilyen magatartás a baleset létrejötte szempontjából. Vadelütés esetén hívják a rendőrséget, mely gondoskodik az érintett vadásztársaság értesítéséről, az elpusztult vad elszállításáról, s az esetleges hiányosságok megszüntetéséről.