DK: a roma holokauszt a magyar történelem tragédiája
A roma holokauszt a magyar történelem tragédiája, mindannyiunk drámai történelmi felelőssége - hangsúlyozta Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke szombaton, a roma holokauszt emléknapján közleményében. Megrendülten és fájdalommal emlékeznek az ártatlan áldozatokra, a megkínzottakra, a meggyilkolt asszonyokra, gyermekekre, férfiakra - írta.
A DK alelnöke kiemelte: ennek a történelmi felelősségnek a tudatában a párt mélyen elkötelezett a hazai cigányság egyenjogúsága mellett, a leghatározottabban elítéli a ma is meglévő cigányellenességet, a diszkriminációt és a rasszizmust. Roma honfitársaink a magyar nemzet részét alkotják, "velük közösen kívánunk dolgozni az új, demokratikus, európai Magyarország felépítésén" - fogalmazott.
A politikus emlékeztetett arra, hogy a magyarországi cigányságot a Horthy-rendszer a harmincas évek közepétől kezdődően üldözte, zárt cigánytelepeket hozott létre. A nyilasok 1944 márciusa után csaknem hetvenezer roma származású embert deportált a komáromi Csillagerődbe, majd onnan különböző haláltáborokba. Ma sem tudjuk pontosan, hányan pusztultak el közülük embertelen körülmények között - írta.
Együtt-PM: emlékezzünk az áldozatokra és a bűnösökre!
Az Együtt-PM fejet hajt az áldozatok előtt, és elítéli a gyilkosok és az emberirtás megszervezésében közreműködők tetteit - írta a szövetség közleményében. Szavaik szerint az a legfontosabb feladat, hogy évről-évre emlékezzenek mind az áldozatokra, mind a bűnösökre.
Az emlékezés a béke szövetségese, az emlékezés biztosítja azt, hogy ilyen szörnyűségek soha többé ne történhessenek meg hazánkban - fogalmaztak.
Szavaik szerint ez a nap emléknap, egyben gyásznap is. Gyásznap a magyar embereknek, hiszen a származásuk miatt, ártatlanul legyilkolt áldozatok és a népirtást lebonyolítók egy része is honfitársunk volt - emlékeztetnek. A magyar állam a vészkorszakban akkor is aktív és megbocsájthatatlan szerepet töltött be a tömeggyilkosság megszervezésében és végrehajtásában, ha ezt egyes mai politikusok szeretnék elfelejteni és letagadni - tették hozzá.
Az Együtt-PM olyan politikai közösség, amelynek tagjai elutasítják a kirekesztés és a gyűlölet minden formáját, alapuljon az származáson, hiten vagy más beállítódáson - szögezik le. Kiemelik, hogy az emberiesség jegyében elutasítanak minden társadalmi csoport ellen irányuló erőszakot, és az ilyenek ellen minden körülmények között küzdenek.
LMP: tanulni kell a múlt hibáiból
Az LMP emlékezik és fejet hajt a majd félmillió cigány áldozat előtt, akik közül több tízezret Magyarországról hurcoltak el a nácik és csatlósaik - emlékezett meg közleményében a roma holokauszt emléknapjáról Szél Bernadett társelnök és Ikotity István képviselő. Az ellenzéki párt szerint az emlékezés önmagában is fontos, de akkor ér valamit, ha tanulni tudunk a múlt hibáiból.
Úgy fogalmaztak, hogy a második világháború borzalmai után soha többé nem szabad megkérdőjelezni, hogy a kirekesztés és az agresszió nem jelent megoldást semmilyen problémára. Az LMP éppen ezért aggódva figyeli az egyre inkább eldurvuló közbeszédet és a megbélyegzés újbóli elfogadottá válását - hangsúlyozták.
Az LMP szerint Magyarországot csak az vezetheti ki az évek óta tartó szociális és gazdasági válságból, ha mind a kormányzati politika, mind a társadalom szintjén erősödik a szolidaritás. Csak így fordítható vissza a társadalom egyre erősödő, sokszor tudatosan gerjesztett szétszakítása és az ezzel együtt jelentkező szegény- és sok esetben romaellenesség. A párt úgy véli: mindenki árt Magyarországnak, aki éket próbál verni az egyes társadalmi vagy etnikai csoportok közé.