Csehország;rasszista;zéró tolerancia;idegengyűlölő;

Fotó: Thinkstock, Getty Images

- Csehország: zéró tolerancia a rasszistákkal szemben

Daniel Herman cseh kulturális miniszter szerint a rasszizmust és az idegengyűlöletet tűrhetetlen jelenségként, nulla toleranciával kell kezelni Csehországban.

"Más országokkal, más társadalmakkal összehasonlítva nem látom úgy, hogy a cseh társadalomban erősebbek lennének a rasszista és az idegengyűlölő jelenségek. Ugyanakkor meggyőződésem, hogy a csehországi jelenségeket sem szabad alábecsülni" - jelentette ki Herman a csehországi romák második világháború alatti tragédiájáról szóló megemlékezésen pénteken a Prágától délnyugatra fekvő Letyben.

A városban létesített koncentrációs tábort 1942 májusa és 1943 augusztusa között mintegy ezerháromszáz roma férfi, nő és gyermek járta meg. A tábor az auschwitz-birkenaui megsemmisítő táborhoz vezető út utolsó csehországi állomása volt. A nácik által a "végső megoldás" céljára létrehozott gyűjtőtábort cseh csendőrök irányították. Közel 330 roma, közöttük legkevesebb 240 gyermek vesztette életét az embertelen körülmények miatt. A tábor emlékművét 1995 májusában Václav Havel akkori köztársasági elnök avatta fel. Utódja, Václav Klaus azonban elutasította azt az álláspontot, hogy Letyben koncentrációs tábor működött. Klaus szerint egyszerű munkatáborról volt szó.

Herman hangsúlyozta, hogy a Letyben történtek a cseh múlt részét képezik, és a fiatal generációkat a tisztánlátás végett ezekre a szörnyűségekre is emlékeztetni kell. "Lehetetlen minden bűnt a fasiszta Németországra hárítani. Alázatosan be kell ismerni, hogy ezt a roma koncentrációs tábort a korabeli cseh csendőrség irányította. Durvaságban és kegyetlenségben nem nagyon maradtak el a más táborokban dolgozó náci német hóhéroktól" - mutatott rá a kereszténydemokrata miniszter.

Az emlékművet egy nagy kereszt és egy cseh, angol és romani nyelvű felirattal ellátott sírkő alkotja. A tábor eredeti helyén - alig 200 méterre az emlékműtől - egy, a múlt század hetvenes éveiben épített sertéshizlalda áll. A csehországi roma szervezetek 1989 óta szüntelenül tiltakoznak amiatt, hogy a ma már magánkézben lévő sertéshizlalda a cigány népirtás emlékhelyén áll, de ezidáig eredménytelenül. "A problémát érzékelem, ismerem, keressük megoldását" - mondta Herman ezzel kapcsolatban újságíróknak. A letyi sertéshizlalda tulajdonosa nem ellenzi, hogy az üzemet áthelyezzék, azzal a feltétellel, hogy kárpótlást kap az államtól.

A Krím szuverenitásáért cserébe az ukrán energiaellátás biztonságát garantálná az a megállapodás, amelyről titokban Vlagyimir Putyin orosz elnök és Angela Merkel német kancellár tárgyalt a hónapok óta húzódó ukrán válság békés megoldása érdekében - írta a titkos alkut ismerő forrásokra hivatkozva a The Independent című brit napilap. Ugyanakkor a német helyettes kormányszóvivő a beszámolóra reagálva cáfolta, hogy Merkel és Putyin titkos tárgyalásokat folytatna, és közölte, hogy a brit lap cikkének nincsen valóságalapja.