USA;bíróság;Obama;

- Bíróság elé állítanák Obamát

Tovább élesedett az ellentét a republikánusok és Barack Obama elnö között, miután a washingtoni képviselőházban a republikánus többség szokatlan határozatot fogadott el: bírósági eljárást kezdeményez az elnökkel szemben.

A 225-201 arányban elfogadott határozat szerint Obama az általa kezdeményezett egészségügyi reform, az "Obamacare" bevezetése során többször élt határidő-módosítással és többször tett kivételes engedményeket. A reform mindmáig vita tárgya az Egyesült Államokban. Minden igen szavazat republikánus képviselőtől származik, öt demokrata elutasította a beadványt.

John Boehner, a képviselőház republikánus elnöke is azt állította, az elnök visszaél hivatalával, s a képviselőház feladata, hogy „megvédje az alkotmányt”. Boehner már júniusban bejelentette, hogy a kongresszus jogköreinek védelmében rendeleti kormányzása miatt beperli az elnököt. Obama ugyanakkor azzal érvel, hogy a rendeletek kibocsátásával arra hívja fel a figyelmet, hogy a republikánusok által uralt képviselőház és a szenátus által dominált szenátus alapvető kérdésekben képtelen közös nevezőre jutni, s nem tudnak megállapodni a jelentősebb törvényekről.

Az elnök kormányozhat rendeletileg, de az nem tisztázott, milyen messzire mehet. Obamát nem rendítette meg a képviselőház döntése. Kifejtette, „mindenki tudja, hogy reklámfogásról van szó”. Arra utalt, hogy a képviselőház mindössze négy hónappal a félidős törvényhozási választások előtt fogadta el a határozatot, vagyis a republikánusok ezzel nyilvánvalóan a voksolásra „melegítenek”.

A képviselőház elvileg kezdeményezhetett volna impeachmentet, azaz az elnökkel szembeni alkotmányossági eljárást, ez azonban sosem vezetett az elnök elmarasztalásához, Richard Nixon sem várta meg ennek eredményét 1974 augusztusi lemondásakor.

A Twitterre és más közösségi oldalakra feltöltött nevetős szelfikkel tiltakozott számos török nő az ország miniszterelnök-helyettesének azon kijelentése ellen, miszerint "az erkölcsös nők nem nevetnek nyilvánosan".