Orbán-kormány;agrártámogatás;AKG;

- Agrártámogatás lesz, csak nem tudni, miből

A kormány az ellenzéki pártokkal vívott tegnapi csörtéje során a 400 milliárd forintos területalapú támogatások elvonása ügyében mereven ragaszkodott álláspontjához, de a jóval kevesebb gazdát és kisebb összeget érintő agrár-környezetgazdálkodási támogatás (AKG) kérdésében engedékenyebb volt.

Ez utóbbi támogatási formával kapcsolatban a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációjáért felelős helyettes államtitkársága közleményt adott ki, amelyben leírta, hogy a kormány nem szünteti meg az AKG támogatásokat, hanem hatékonyabban fogja segíteni a magyar gazdák környezetvédelmi tevékenységét.

Az új rendszer életbe lépéséig pedig átmeneti finanszírozás bevezetésére készülnek. Igaz, néhány napja erről még szó sem esett, viszont óriási felháborodást keltett az érintettek körében, hiszen sokan több millió forintot áldoztak, beruháztak csak azért, hogy pályázhassanak az AKG támogatásra.

A Miniszterelnökség néhány nap gondolkodási idő után közölte azt is, cáfolják, hogy a kormány lemondott volna erről az uniós támogatásról. Magyarázatuk szerint az unió által felkínált hosszabbítást csak a következő pénzügyi ciklus terhére lehetett volna kérni, aminek nem látták értelmét. Az augusztus végétől az év végéig terjedő időszakra eső kifizetésekre a programban részt vevő gazdáknak a Földművelésügyi Minisztérium és a Miniszterelnökség a költségvetésben igyekszik forrást találni.

Az AKG program később, a 2014-2020 közötti pályázati időszakban folytatódik, a kormány tervei szerint legalább 170 milliárd forintot biztosít a gazdáknak ilyen címen - írják.

A területalapú támogatások elvonásáról viszont tegnap éles vita volt az Országgyűlés mezőgazdasági ellenőrző albizottságában. Nem közeledett a szemben álló felek álláspontja: a kormányzatot képviselő államtitkárok, valamint a meghívott Magosz elnök, fideszes országgyűlési képviselő Jakab István védelmébe vette a kabinet döntését, hogy a 150 ezer euró (45 millió forint) fölötti támogatás teljes elvonását.

Nagy Tamás, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének elnöke és Gőgös Zoltán, az MSZP szakpolitikusa ugyanakkor úgy vélte, hogy a kormány intézkedései nyomán a tőkével nem rendelkező nagyüzemek tönkremennek, és munkahelyek vesznek el az agráriumban.

A gazdaság növekedésének jele, hogy fokozatosan csökkent a második negyedévben a munkanélküliség, és ezzel egyidejűleg növekedett a foglalkoztatottság, a gond csak, hogy ezek a számok nem a teljes igazságot tükrözik.