A testület feladata ugyanis az volt, hogy az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) - a két állami kiadó mellett a tankönyvfejlesztéssel és -kiadással törvény által "felhatalmazott" harmadik szervezet - által kifejlesztett mintegy 50 kísérleti tankönyvet és munkafüzetet véleményezzék. Ezeknek az "új generációs" kiadványoknak az ütemterv szerint haladó gyártásáról adott ki "győzelmi jelentést" kedden Czunyiné Bertalan Ildikó köznevelési államtitkár és az OFI egy debreceni nyomda üzembejárása után.
Csakhogy Tél Tamás lesújtó véleményt közölt néhány természettudományos kiadványról. A szakember szerint például a "Szakismeret" című könyv 9. és 10. évfolyamnak szóló, "Természetismeret" fejezete olyan bonyolult nyelvezetet használ, hogy a fejezet az adott korosztály számára az adott iskolatípusban tankönyvi használatra teljesen alkalmatlan. Tél úgy vélte, egy kísérleti könyv egy jobbat szoríthat ki a közoktatásból, ha az a legfontosabb kérdés a tanács ülésein, hogy rosszabb-e a kísérleti, mint a jelenlegi legjobb tankönyv.
A Nemzeti Tankönyvtanácsba lényegében csak két, a kormánytól teljesen függetlennek tekinthető szakmai szervezet delegálhat tagot: az MTA és a Magyar Rektori Konferencia. A 13 tagú testületbe hat tagot az oktatásért felelős miniszter jelöl, a többieket a vidékfejlesztési, a szak- és felnőttképzésért felelős miniszter, a Magyar Művészeti Akadémia, a Nemzeti Pedagógus Kar és az Országos Nemzetiségi Tanács delegálja.
Tél Tamás szerint az egész elbírálási folyamatot káosz és rohanás jellemezte. Az általa felkért szakértőknek megpróbálta megszerezni a könyvek kéziratát elektronikus formában az OFI-tól, de több hónapos várakozás után végül nem kapta meg őket.