Izrael;gázai offenzíva;Iványi Gábor;

Fotó: Népszava, Bielik István

- Iványi Gábor: Izraelnek nincsenek támadó szándékai

Izraeli körúton van ezekben a napokban Iványi Gábor, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség elnöke. Útjának célja, hogy a helyszínen tapasztalja meg a jelenleg zajló fegyveres konfliktust, egyúttal szolidaritásáról biztosítsa azokat, akik elszenvedik ezt, és tapasztalataival igyekezzen eloszlatni azokat a magyarországi és európai tévhiteket, amelyek Izraelt agresszornak akarják beállítani.

A MET vezetője a Népszavának telefonon nyilatkozva leszögezte: Izrael célja, hogy megteremtse a békét polgárai számára azzal, hogy felszámolja a szélsőséges Hamász által a Gázai övezetben kialakított alagútrendszert, amely az Izrael elleni támadásoknak fő bázisa.

Iványi Gábor már több ízben is járt a térségben az elmúlt évek háborúi idején, azzal a céllal is, hogy izraeli fiatalok magyarországi látogatását szervezze meg. Az idén már tizedik alkalommal jönnek hozzánk, ezúttal főleg a háborús övezetté vált Askelónból, a Gázai-övezet határán lévő Szderótból, és elsősorban látássérült fiatalokat várnak augusztus végén, szeptember elején Magyarországra.

A metodista közösség elnöke elmondta, útjának nem kevésbé fontos küldetése, hogy ellensúlyozza a háború miatt Magyarországon és számos európai országban erősödő zsidóellenességet, amely véleménye szerint abból is fakad, hogy az eseményektől távol nem ismerik a részleteket. Iványi Gábor emlékeztetett arra, hogy Izrael államnak nincsenek ellenséges szándékai a szomszédos országokkal szemben, csupán a Hamásszal harcol, amely „zsidómentesíteni” akarja a térséget. Felidézte azt is, hogy Izrael 2005-ben jó szándéka jeléül kivonult a Gázai-övezetből, és ma is ellátja a térséget a Hamász által okozott eladósodás ellenére – például a palesztin szervezet egyik vezetőjének édesanyját is egy izraeli kórházban kezelik -,  de erről valahogy hallgat a nemzetközi sajtó. Ezzel szemben a szélsőséges iszlamista szervezet olyan alagútrendszert épített ki, amelyen akár harckocsik is haladhatnak, folyamatos a fegyvercsempészés, és ezzel nemcsak Izraelt, hanem a környező országokat is veszélyeztetik. 

Azzal kapcsolatban, hogy a harcoknak sok gyermek is áldozatául esik, a lelkész Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt idézte, aki azt mondta, hogy „Izrael rakétáival a gyermekeket védi, a Hamász pedig a gyermekekkel védi rakétáit”.  Azt a tényt pedig, hogy a Hamász szándékosan lakott területekre telepíti a fegyvereit, figyelembe kellene vennie azoknak, akik nemzetközi bíróság elé akarják idézni „emberiesség elleni bűntettek” címén Izraelt. Le kell leplezni azt a hazugságot, amely Izraelt agresszornak állítja be, mert a keresztény világ sajnálatosan felült annak a radikális iszlám propagandának, amely ezt sulykolja, miközben a térségben Izrael az egyetlen olyan állam, ahol tiszteletben tartják az alapvető emberi jogokat, a vallásokat, a nők jogait, amelynek területén valamennyi vallás, így a kereszténység szent helyei is biztonságban vannak, szemben például Irakkal és Szíriával, amelyek érdekeltek a konfliktus fenntartásában  – mondta Iványi Gábor, akinek tapasztalatai szerint az izraeli arabok többsége is a békés beilleszkedés híve.

Arra a kérdésre, hogy lesz-e valaha béke a térségben, a MET elnöke utalt Magyarországra, ahol ugyan nincsen háború, az ország egyik fele mégis „állandó harckészültségben” van, holott emberi értékek építésére, a gondolatok szabad áramlására lenne szükség. Visszatérve a közel-keleti helyzetre, Iványi Gábor úgy vélekedett, hogy,  ha nem is varázsütésre, de létrejöhetne egy tartós tűzszünet, ha „értelmes, kulturált nemzetek” felsorakoznának mögötte, például a szomszédok közül Egyiptomnak is a fegyvernyugvás lenne az érdeke. Úgy látja, Izrael népe elszánt arra, hogy felszámolja a Hamász tűzfészkeit, és az ország közvéleménye nem akar néhány napos tűzszüneteket, hanem végleg meg akarja tisztítani a terepet az alagutaktól és az általuk okozott tartós veszélytől. Mint ahogyan egy helyi plakát is tanúsította, az izraeliek az „egységes hátországban” látják a béke zálogát.

Iványi Gábor pénteken Jeruzsálemben fejezi be izraeli látogatását.

A svéd hímnemű "han" és a nőnemű "hon" kifejezésből megszületett "hen" szó, és hivatalosan is a svéd nyelv részévé válik a korábban sokat vitatott semleges személyes névmás.