Beregszász;Ukrajna;Babják Zoltán;Nemzeti Gárda;lakossági tiltakozások;katonai mozgósítás;

Több nemzetközi főutat lezártak a férfi családtagjaik besorozása miatt tiltakozó nők FOTÓ: MTI/NEMES JÁNOS

- Nők a háború ellen

Egyre gyakoribbak az ukrajnai katonai mozgósítás miatti lakossági tiltakozások. Elsősorban a nemzeti kisebbségek háborognak, de nemcsak ők. A háború miatti megszorítások, a kelet-ukrajnai menekültek kérdése komoly indulatokat vált ki. Tegnap a munkácsi parancsnokság visszavonta a részleges mozgósítási parancsot egy tüntetés hatására. 

Tegnap Munkácson kezdődött több száz fős tiltakozás az ukrán hadseregben elrendelt részleges mozgósítás ellen. A Csap-Kijev főútvonalat már két napja lezárva tartják a tüntetők. Napok óta Kárpátalján több helyen, ukrán-magyar vegyes lakosságú falvakban is, útlezárásos tiltakozásokra került sor.

A tüntetők kilátásba helyezték, hogy amennyiben a hatóságok nem szüntetik be a mozgósítást, folytatják a tiltakozást. Hét végén a csernyivci románok tüntettek ugyanezen okból kifolyólag.

"Kárpátalja, ne háborúzz!" jelszóval több száz, az ukrán hadseregbe behívott tartalékos női hozzátartozója vonult a munkácsi hadkiegészítő parancsnokság épülete elé. Azt követelték a katonai hatóságtól, hogy férjeiket, fiaikat és fivéreiket ne vigyék a kelet-ukrajnai háborús övezetbe.

A tiltakozók a magyar nemzetiségű polgármestert azzal fenyegették meg, hogy lezárják a nemzetközi vasútvonalat, ha Lengyel Zoltán nem tárgyal velük. Az elöljáró a tüntetőkkel közösen a "kényszermozgósítás" leállítását követelő beadványt fogalmazott meg Petro Porosenko ukrán elnök felé.

Babják Zoltán, Beregszász polgármestere Facebook oldalán Beregszász lakosságához fordult kéréssel a város és Beregvidék békéjének megőrzésért. Hangsúlyozta: a hatályos törvények szerint a helyi hatóságoknak együtt kell működniük a hadparancsnokságokkal.

Valerij Luncsenko, Kárpátalja megye kormányzója a mozgósítás elleni tiltakozás kapcsán azt állította, hogy abban ellenséges titkosszolgálatok keze is benne lehet, amelyek így próbálják destabilizálni a helyzetet Kárpátalján. Bár mindenféle rémhírek keringenek a behívandó tartalékosok számáról, a megyei hadkiegészítő parancsnokság hadititokra hivatkozva nem közli a pontos számot.

Délután a Munkácsi járásban ideiglenesen felfüggesztették a részleges mozgósítást - jelentette ki Olekszandr Moskovszkij alezredes, a Munkácsi Hadkiegészítő Parancsnokság katonai biztosa. Elmondása szerint a hadkiegészítő parancsnokság és a városi hatóságok képviselői kompromisszumot kötöttek a kárpátaljai részleges mozgósítás kérdésében.

A csernyivci románok hét végi tiltakozása nyomán a bukaresti külügyminisztérium közleményben fordult Kijevhez. Románia elvárja az ukrán hatóságoktól, hogy a lakosság körében végzett katonai mozgósítás során ne alkalmazzanak szelektív szempontokat, amelyek etnikai diszkriminációhoz vezethetnek - fogalmaz a dokumentum.

A lakossági indulatokat több dolog fűti. A nyugati országrészben nem tetszik, hogy a kelet-ukrjani menekülteket nem sorozzák be, dolgozniuk sem kell, miközben sokasodnak a megszorítások. Múlt hét pénteken a pénzügyminiszter-helyettes meglebegtette az 1,5 százalékos hadiadó lehetőségét a fegyveres erők finanszírozásának biztosítása érdekében.

Vélhetően nem a háború ellenes hangulat mérséklése irányába hat az sem, hogy a 2014-es költségvetés módosítását javasolta a kormány, azért hogy a hadsereg és a Nemzeti Gárda támogatására a tervezetten felül további 9,1 milliárd hrivnyát lehessen fordítani.

A múlt csütörtökön lemondott, hétfőn pedig tisztségébe visszatért kormányfő, Arszenyij Jacenyuk szerint ezenkívül 3,3 milliárd hrivnyát terveznek folyósítani a keleti területek helyreállítására - jelentette Tsn.ua internetes hírportál. Ez a bérek 1,5 százalékát vonná el.

A hadsereg morálja is romlik. Arszen Avakov belügyminiszter tegnap Facebook oldalán jelentette be, hogy a dezertőrök és rendvédelmi árulók pótlására legalább 20 ezer főre van szükség.

Gyökeres átalakításon ment át a Vatikán bankja, az IOR az eltelt bő egy évben. Azt is mondhatjuk, a pénzintézet új vezetője, a belga Jean-Baptiste de Franssu kinevezésével lezártnak tekinthető a számos kétes ügybe keveredett bank reformja. Hogy az IOR valóban átlátható intézménnyé vált-e, a jövő dönti el. Bírálatok kereszttüzébe került ugyanakkor leváltott elnöke, Ernst von Freyberg, aki szerint az elődök okoztak komoly pénzügyi gondokat.