Orbán Viktor;Tusványos;

MTI Fotó: Beliczay László

- Lázad Tusványos?

Csak finomkodva érinti Orbán Viktor szombati tusnádfürdői, a demokrácia alapértékeit is megkérdőjelező beszédét a romániai magyar sajtó, inkább azokra a román megnyilvánulásokra koncentrál, amelyek román részről elhangzottak. Egy összeállításból azonban az derül ki, hogy bizony az egykori feltétlen hívek között is megjelent az a vélemény, hogy a magyar miniszterelnökkel „megszaladt a ló”. 

Érdekes írást közölt tegnap a kolozsvári Transindex portál "Hatalomtechnika. Lázad Tusványos?" címmel. "Szervezők nevetgélnek Orbánon, EMNP-s politikusok ironizálnak Semjénen, Toró kétségbeesetten békülne az MPP-vel. Mi folyik itt?" teszi fel a kérdést a cikk nyitányaként a szerző.

A táborban minden évben jelen lévő újságíró megjegyzi, hogy  a  korábbi években is pletykáltak arról, hogy voltak, vannak konfliktusok Orbán Viktor, a különféle fideszes érdekcsoportok, a Fidesz által Erdélyben elsőként létrehozott Szász Jenő vezette MPP és a Tőkés László melletti EMNT, majd 2010-től létrejött néppárt, az EMNP , illetve a szervezők között. Emlékeztet, hogy az utóbbi tíz évben több  szervezőcsapatot váltottak le.

"Összességében azonban a "nemzeti oldal" egy jól szervezett, fegyelmezett, céltudatos társaságnak tűnt. Budapest leküldte az épp szalonképesnek számító meghívottak listáját, a szervezők rutinosan tették a dolgukat, a résztvevők pedig csak egészen ritkán tettek olyan, nyilvános gesztust, melyből következtetni lehetett arra, hogy szép ugyan a bajtársiasság, de azért néha elrepül egy saller is, ha Orbán épp nem néz oda."  

A szerző szerint az idén valami megváltozott, bár nehéz megfogalmazni, mi az. "Talán az Orbán Viktoron nyíltan nevetgélő szervezők tűntek fel? Vagy a Semjén beszéde alatt ironizáló EMNP-s politikusok? Vagy az, hogy Tőkés László bizarr, csapongó előadását cinkos összekacsintások kísérték az utolsó sorokban?" - teszi fel a kérdést az írás.

A több napos rendezvényen állítólag voltak "ennél keményebb dolgok is", a leírás szerint olyasmik, ami a magyar kormányzaton belüli feszültségekre enged következtetni. Egy, a kormányapparátusban vezető funkciót betöltő meghívott szóvá tette, hogy "talán nem is olyan jó ötlet a legalsóbb szintig kiseperni az apparátust egy választási győzelem után".

Változást jelez az is, hogy Toró t. Tibor, Tőkés pártjának elnöke, (ugyanis a volt püspök csupán védnöke az ő játékszereként létrehozott formációnak) többször is bocsánatot kért az EMNP megalapításáért, békülni próbált az MPP élén Szász Jenőt követő Bíró Zsolttal, aki viszont " pökhendien hárította el Toró békejobbját", olvasható az írásban. Ez  azt a pletykát látszik igazolni, hogy a nemzetpolitika Kövér László hatáskörébe került , névlegesen ugyan nem , de gyakorlatilag igen, akinek viszont az MPP a favoritja. Tőkés pedig azzal, hogy a Fidesz EP-listájára került, no meg azzal, hogy "kiöregedett",  tulajdonképpen másod vonalba csúszott, őt is ejtette Orbán.

Az  EMNP-ben sokan nem értik, mi történik, elégedetlenek, de a Transindex írása szerint Orbán hatalomtechnikai megfontolásból rendezte át a korábbi viszonyokat és prioritásokat.

"Az ő elégedetlenségük találkozik azoknak a "nemzeti" érzelmű, de józanabb Fidesz-szavazóknak a hangjával, akik szerint Orbánnal és szűk környezetével megszaladt a ló. Szerintük sehová nem vezet az, amit a kormányfő az utóbbi időben művel" - olvasható a kolozsvári magyar portálon.

A román politikum és média évek óta már csak akkor foglalkozik a tusnádfürdői Bálványosi Nyári Szabadegyetemmel és az ott menetrendszerűen fellépő Orbán Viktorral, ha az általuk románellenesnek tartott témákban, mint például az autonómia, születnek kijelentések, a magyar miniszterelnök társadalom és gazdaságpolitikai fejtegetései nem érik el a híradók és talk show ingerküszöbét. Az idei orbáni beszéd sem érdekelte a román szereplőket, vélhetően úgy gondolják, a magyar nép problémája a magyar demokrácia ügye, oldja meg maga. Egy kolozsvári politológus szerint többek között azért, mert „már nem félnek Orbántól”, akinek európai elszigeteltsége Bukarestben is nyilvánvaló.

A román politikusok közül eddig két román politikus és a hírszerző szolgálat igazgatója  reagált Orbán szavaira . A magyar-román viszony kérdéskörét érintőlegesen említve a magyar miniszterelnök azt mondta, hogy az elmúlt másfél-két évben nem lát olyan nyilatkozatot magyar fél részéről, mely ne adta volna meg a román állam különféle intézményeinek, a román népnek kijáró tiszteletet. Ellenben hosszú listát lehetne összeállítani azokkal a nyilatkozatokkal, melyek román részről nem adták meg a magyar népnek kijáró tiszteletet.

Cristian Diaconescu volt külügyminiszter, aki a novemberi elnökválasztáson Traian Basescu államfő új pártjának elnökjelöltjeként indul, vasárnap cáfolta Orbán állítását, azt hangsúlyozva, hogy Budapest és budapesti politikusok részéről voltak ilyen, sértő kezdeményezések. A román diplomata leszögezte: bármi legyen is Budapest geopolitikai opciója, a román alapállás az marad, hogy "a Budapest-Moszkva tengely" Románia egyetlen régiójában sem fog érvényesülni.

Hétfőn a magyarellenességéről elhíresült szocialista politikus, Bogdan Diaconu az Orbán beszéd ürügyén valóságos magyarellenes kiáltványt fogalmazott meg az adevarul.ro-n működtetett blogján Elegünk van Magyarországból! Címen.  Írásában felsorolja Budapestnek azokat a megnyilvánulásait, amelyeket szerinte Bukarestnek nem lenne szabad eltűrnie. Többek között azt, hogy a határon túli magyarokért aggódik, miközben nem oldotta meg a saját nemzeti kisebbségeinek a parlamenti képviseletét.

A szerző ezúttal is kihasználja az alkalmat arra, hogy összemossa a romániai magyar közösség jogos kérései, mint például az restítúció kérdése a budapesti politikusok kijelentéseiben elhangzottakkal.  „Elegünk van Orbán Viktor, Semjén Zsolt, Tőkés László és Vona Gábor Magyarországából, Wass Albert és Nyírő József Magyarországából, a Horty-rendszert visszasíró Magyarországból, és a Tőkés által feltámasztani kívánt halálosztó székely zászlóaljak Magyarországából” – zárul az írás.

George Maior, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) igazgatója az Adevarulnak adott, az ukrán válsággal és nemzetközi biztonsági helyzettel kapcsolatos interjújában egyebek között arról is kérdezték, hogyan értékeli a magyar miniszterelnök tusnádfürdői beszédét és azon politikáját, "amellyel megpróbálja visszaadni a magyarok meggyőződését, hogy ők egy, fontos dolgok megvalósítására képes nagy nemzetet alkotnak".

Az igazgató nem kívánta kommentálni Orbán Viktor szavait, de jelezte, azon van, hogy "ez a propaganda" ne alakuljon át konkrét cselekvéssé Románia területén. "Azon vagyunk, hogy ne lehessen kierőszakolni a területi autonómiát és más olyan dolgokat, amelyekre a szomszédainknak ez az új, nemzetinek nevezett politikája irányul" - jelentette ki a román hírszerzés igazgatója.

Maior egyúttal propagandának nevezte Orbánnak azt a kijelentését, amelyben azért bírálta a román politikusokat, mert azok nyilatkozataikban nem adják meg a kellő tiszteletet a magyaroknak.

Harmadfokú (vörös) árvízvédelmi készültséget rendeltek el kedden Románia délnyugati olténiai részén, ahol a megáradt folyók útjából a kommandósok erővel telepítik ki a házukat elhagyni nem akaró embereket.