uniós források;Miniszterelnökség;Csepreghy Nándor;Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság;

Fotó: Thinkstock

- Akadozó uniós pénzek

Újabb részletek derültek ki arról, hogy az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóságnak (EUTAF) milyen aggályai vannak a magyar támogatáspolitikával szemben - erről Csepreghy Nándor beszélt a Napi Gazdaságnak adott interjújában. A Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára közölte, hogy az április 15-ével a szakminisztériumokba olvadt közreműködő szervezetekkel kapcsolatban a független testület attól tart, hogy a befogadó tárcák képtelenek megtartani a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt., az ESZE Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft., a KIKSZ Közlekedésfejlesztési Zrt. és a Nemzeti Környezetvédelmi és Energia Központ Nonprofit Kft. szakembergárdáját. 

A félelem abból adódik, hogy a minisztériumi bértábla szerint 30-40 százalékkal alacsonyabb a dolgozók jövedelme, mint a háttérintézményeknél, főként mert alacsonyabb mértékű béren kívüli juttatásokat kapnak. Ennek ellenére a fluktuáció a 10 százalékot sem érte el.

Az EUTAF javasolta, hogy változtassanak a minisztériumok belső szabályzatán. Csepreghy Nándor azonban azt állítja, hogy a független szervezet javaslatának végrehajtása "csak technikai kérdés", és a 2100 fős régi-új állomány készen áll, mind a 2007-2013-as ciklus lezárására, mind a 2014-2020-as előkészítésére. Hozzáfűzte még, hogy már a vizsgálat idején folyamatban volt a kritikákat taglaló 60 oldalas dokumentumban foglaltak megvalósítása. A helyettes államtitkár abban reménykedik, hogy Brüsszel megfelelőnek találja majd a magyar intézményrendszert, így semmilyen akadálya nem lesz a további kifizetéseknek.

Arról azonban hallgatott Csepreghy Nándor, hogy korábban félrevezette a magyar közvéleményt, ugyanis tévesen állította, hogy Magyarország április 15-e után keletkezett számlákat küldött Brüsszelnek. A számlákat ugyanis a Magyar Államkincstár visszatartotta, de nem politikai utasításra - elvégre ez egy ezermilliárd forintokkal gazdálkodó intézmény -, hanem a késlekedés a normális ügymenet része volt, ugyanis olyan számlákat, amelyről Brüsszel jelezte, hogy nem fogadja be, kockázatosnak tartották elküldeni, mert tisztában voltak azzal, hog az uniós intézmény úgy is visszaküldi.

Az Orbán-kormány most azt kockáztatja, hogy az előző, 2007-2013-as uniós programozási időszakban az összesen elkölthető 8000 milliárd forintból még hátralevő 2000 milliárd forint lehívása késlekedhet, esetleg egy része elveszhet. (Ebből a ciklusból 2015 végéig lehet még pénzeket felhasználni.) A kormány által teremtett zűrzavaros helyzet miatt az új ciklusra való felkészülés is nehezebbé válhat.

Milliárdokba kerül majd az adófizetőknek az országszerte egységes ivóvízdíjak bevezetése, amiről még ősszel alkotna törvényt a kormányzat. Az áregalizálás ugyanis számtalan szolgáltatót veszteségessé tesz majd. Az elmaradó fejlesztéseket, karbantartásokat az adózok fizethetik. Ezek a kiadások pedig nem spórolhatóak meg, mert az ivóvíz minősége nem csak kényelmi, hanem közegészségügyi kérdés is. Így, ha nem fogyasztóként, akkor adófizetőként kell kifizetnie a lakosságnak a víz tényleges árát.