A szabad és sokszínű média ugyanis a szabad társadalom egyik alapkövét jelenti, s a demokratikus hagyományok érvényre jutásának biztosítéka. Többek között a bevezetni tervezett reklámadó azt jelzi, hogy még mindig sok veszély fenyegeti a magyar sajtószabadságot.
Neelie Kroes kitér arra, hogy a reklámadó által leginkább sújtott RTL Klub azon kevés magyar csatorna egyike, amelynek műsoraiban a Fidesszel szemben kritikus hangok is teret kapnak. Emlékeztet rá, hogy a 2010-ben bevezetett új médiatörvény aránytalanul nagy hatalmat adott a magyar média fölött egy olyan testület kezébe, amely politikai befolyás alatt áll. Ez ellentétes a magyar alkotmány szabályaival és az uniós jogszabályokkal is, valamint veszélybe sodorja az alapvető jogokat - írja.
Az EB alelnöke idézi az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet nemrég készült jelentését, amely arra is felhívta a figyelmet, hogy „a Fideszhez közvetlen módon köthető üzleti körök növekvő arányú tulajdonszerzése” tapasztalható a médiapiacon. Így bizonytalansággal és öncenzúrával küzdő médiaszektor alakul ki, a pesszimista értelmezés szerint viszont pártoktól függő, sőt a kormány által irányított sajtó jött létre.
Ilyen környezetben súlyos károkat okoz, hogy a kormány nem vesz tudomást a problémáról: az lenne ugyanis a feladata, hogy aktívan részt vegyen a média sokszínűségét fenyegető veszélyek elhárításában. Neelie Kroes ezért - a szabadság és a demokratikus értékek megóvása érdekében - szorgalmazza, hogy valósítsák meg a tömegtájékoztatás szabadságával és sokszínűségével foglalkozó uniós munkacsoport javaslatait.