Megszeghette az ügyvédi etikai szabályzatot Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter, amikor még aktív ügyvédként aláírásával ellenjegyzett olyan cégpapírokat, melyeken ő maga is aláíró - írta a Népszabadság. A napilap szerint Seszták 1998-ban lett kültagja a Kisvárdán bejegyzett Nagy és Társa Bt.-nek, ahol státusza 2001-ig fennmaradt. Ezalatt ügyvédként hitelesített több olyan iratot – például társasági szerződés-módosításokat –, amelyen kültagként is aláíróként szerepel. A Haváz Bt. esetében pedig a kültagi viszonyának megszüntetéséről szóló papírt jegyezte ellen saját ügyvédi pecsétjével és aláírásával 2003-ban. Ezzel lényegében saját maga igazolta az általa aláírt iratok hitelességét.
A Magyar Ügyvédi Kamara 1999-es szabályzata azonban úgy fogalmaz: "Az ügyvéd nem szerkesztheti és ellenjegyzésével nem láthatja el azt a szerződést, amelyben ő maga szerződő fél". A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium sajtóosztálya ennek ellenére azt közölte a Népszabadsággal, hogy "Seszták Miklós ügyvédi tevékenysége ellátása során mindig betartotta a törvényi és szakmaetikai előírásokat". Az ügy további érdekessége, hogy idén júniusi bizottsági meghallgatásain a fejlesztési miniszter nem ismerte el, hogy egy cégen kívül más betéti társaságban is, így a Nagy és Társa Bt.-ben kültag lenne. Ennek nyilvánosságra kerülése után nem zárta ki az "adminisztrációs hiba" lehetőségét, valamint kijelentette, hogy "szándékos tulajdonszerzés" biztosan nem történt.
Gyakorló ügyvédet egy ilyen etikai vétség esetén legfeljebb pénzbírsággal sújtana a kamara etikai bizottsága, de kétségkívül nem "elegáns megoldás" - mondta lapunknak Galli István. A Budapesti Ügyvédi Kamara Etikai Bizottságának elnöke szerint Seszták Miklós egykori eljárása "nem égbekiáltó" cselekedet, az ilyen lépés mögött nem lehet hátsó szándékot feltételezni, általában egyszerű tévedésről vagy hanyagságról van szó. Az ilyen típusú etikai vétség elévülési ideje egyébként három év.
Az elnök korábban "meghökkentőnek és elgondolkodtatónak" nevezte Seszták ügyvédi tevékenységét, amikor nyilvánosságra került: a tárcavezető a 2000-es évek elején, még kisvárdai ügyvédként mintegy 700 betéti társaság alapításában működött közre, amelyek mindegyike három kisvárdai címre volt bejelentve, és négyötödüket 2009-re - köztartozások és egyéb okok miatt - felszámolták. Ezt a cégalapítási gyakorlatot az ügyvédi etikai szabályok azonban nem tiltották vagy szankcionálták.
Ha Seszták Miklóst ki sem nevezték volna nemzeti fejlesztési miniszternek, akkor a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnak nem kellene naponta magyarázkodnia az offshore tevékenységtől a fiktív cégalapításokig számos sötét ügyben érintett vezetője miatt - reagált az MSZP szóvivője a legújabb Seszták ügyre. Budai Bernadett szerint a tárcavezető már akkor kihúzta magát a feddhetetlen politikusok listájáról, amikor kiderült, egy offshore-cégcsoport felügyelőbizottsági tagjaként tizenkét és fél milliárd forint uniós támogatás bezsebeléséhez volt köze, és akkor vált végleg méltatlanná a miniszteri rangra, amikor kitudódott, hogy ügyvédként több száz cég eltüntetésében játszott szerepet.
A miniszter újabb ködös ügyleteiről megjelent sajtóhírek csak megerősítik, hogy Seszták Miklósnak nincs helye a közéletben. Seszták Miklóst továbbra is "az Orbán-kormányt vastagon átszövő fideszes gazdasági maffia beltagjának tekintjük" - fogalmazott az MSZP szóvivője.
Az Együtt-PM még a cégalapítási botrány kirobbanásakor feljelentést tett a fejlesztési miniszter ellen költségvetési csalás gyanúja miatt. A párt szerint elfogadhatatlan, hogy ilyen ember vezesse azt a tárcát, amelyik ezermilliárdos nagyságrendű uniós források elosztásáért felel.