Alkotmánybíróság;kiskapu;

- Vastörvények

Orbán Viktor mondta még 2007-ben: "Magyarország olyan ország, ahol az Alkotmánybíróság döntései mindenkire kötelezőek. Nincs kibúvó, kiskapu, ez a magyar demokrácia egyik vastörvénye." Persze azóta sok idő eltelt, sok vastörvény rozsdásodott el. Mert már eddig is négy évet kormányozott a Fidesz, s láthattuk, a demokrácia vastörvényei mindenkire állnak, csak éppen rá nem. Amikor például az Alkotmánybíróság döntést hozott a 98 százalékos, visszamenőleges különadó-törvényről, a kormánypárt megregulázta a testületet. Később szépen szét is bombázta az egészet. Alkotott egy neki tetsző alaptörvényt, benne épp csak megemlítve Magyarország nemzetközi kötelezettségeit, hiszen hazánk az európai közösség tagja. Aztán meg is lepődött, hogy ez a rövidke mondat milyen jelentős jogi kötőerővel bír. Mert a szétbombázott Alkotmánybíróság helyett ma gyakran ez a mondat, ez a "tagság" védi az állampolgári jogokat.

Márpedig idén februárban, a szétbombázott Alkotmánybíróság sokadszorra is kimondta, nemzetközi kötelezettségeinket sérti a 98 százalékos különadó. Így, még ha Magyarország nem is ismeri el a magántulajdon védelmének elvét, Európa el fogja, akár a magyar kormánnyal szemben is. Ezért aztán azoknak, akiktől 2010 után elvették a nekik munkaviszonyuk után járó végkielégítést, vissza kell fizetni azt. Megértem a NAV munkatársait, hiszen meg kell felelniük a főnökeik elvárásainak, teljesíteniük kell az utasításokat. Még a legbugyutábbakat is, mint például hogy mindenáron akadályozzák meg a 98 százalékos visszafizetéseket. És látjuk, teljesítik a feladatot, ahogy az újságírónak is írnia kell, ha arra a főszerkesztő-helyettese utasítást ad, még ha nem is ért egyet vele. Ez is afféle vastörvény, kérdés, mennyire demokratikus.

De a lényeg nem is ez, hanem hogy a NAV nem egyszerűen egy demokratikus vastörvényt szeg meg, amikor az alkotmánybírósági döntéssel szembemegy. Ma, Magyarországon ugyanis egy új vastörvényt hozott a hatalom. Hogy Orbán Viktor döntései mindenkire kötelezőek. Márpedig a kormányfő állítólag már döntött, visszafizetik az alkotmányellenesen elvett illetményeket. Vagy mégsem?