gomba;Móricz Zsigmond körtér;Budai Parkszínpad;

A felújítást végző vállalkozó abban reménykedik, hogy a téli fagyokig befejezik a felújítás nagy részét FOTÓ: NÉPSZAVA

- Nyár végén nyílik a Gomba

A felújítások elhúzódása miatt a Móricz Zsigmond körtéri Gomba szeptemberre, a Budai Parkszínpad csak jövő szezonra nyit ki - tudtuk meg a két megújuló létesítményt bérlő vállalkozótól. 

Régóta pusztul a Kosztolányi Dezső téren álló Budai Parkszínpad, az egykor kedvelt szórakoztató központ. A fővárosi vagyonkezelő egy éve írt ki hasznosítási pályázatot az ingatlanra. A Zsigmond Kert Kft.-nek sikerült 15+5 évre, lényegében az önkormányzat által meghatározott minimáláron, évi nettó 4,2 millió forintért kibérelnie a 2700 négyzetméteres területet. A korlátozottan forgalomképes, nagyon rossz állapotú ingatlant alig 48 millió forintra értékelték tavaly júniusban, a pályázatot is akkor bonyolították le, a szerződéskötésre vonatkozó javaslatot év elején fogadta el a közgyűlés. Mint Ondrusek Péter, a Zsigmond Kert Kft. ügyvezetőjétől megtudtuk, csak júniusban kerültek birtokba, több mint négy hónapig húzódott az a jogi procedúra, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. elálljon előbérleti jogáról.

A vállalkozó szerint az ingatlanba belépve sokkal rosszabb körülmények fogadták őket, mint azt sejtették. A főnyomó csőnek, a csatornának, és az egykor a színpadot elektromos árammal ellátó vezérlőnek csak hűlt helyét találták, az épületben pedig statikai problémákat is észleltek. Így az idei nyári nyitás teljesen irreális, ahogy az előzetes 50 milliós felújítási kalkuláció is. A vállalkozó abban reménykedik, hogy a téli fagyokig befejezik a felújítás nagy részét.

A Zsigmond Kert Kft. ügyvezetője azt is elmondta, a Budai Kultúrparkra átkeresztelt 860 négyzetméteres felépítménnyel, és 1800 négyzetméteres lebetonozott területtel rendelkező ingatlant "könnyed, napközbeni, vagy esti találkozási ponttá, kulturális központtá szeretnénk fejleszteni." Nem nagyszínpadi előadásokban, nagyszabású könnyűzenei koncertekben gondolkodnak. A tervek szerint át is alakítják a nézőteret, 3-4 széksort összevonva, kis teraszokat hoznak létre, ahol akár termelő piac, vagy egy kisebb kiállítás, és természetesen vendéglátás folyna. Közösségi teret szeretnénk létrehozni, ahol természetesen fogyasztásra is igyekszünk rávenni a látogatókat - mondja az üzletember. Legfeljebb kamaradarabok előadása, kisebb koncertek jöhetnek szóba.

A cég - mint neve is utal rá - a Móricz Zsigmond téri Gomba üzemeltetésére jött létre. Az önkormányzat 2012 decemberében hirdette meg az épület üzemeltetését, csupán egy hónapos határidőt adva a jelentkezőknek. Az ingatlan részben uniós forrásból megvalósuló felújítása elhúzódott, az önkormányzat jelenleg a használatbavételi engedélyre vár. A vállalkozó abban reménykedik, hogy augusztus elsejével birtokba kerülnek. Körülbelül egy hónapot szán a berendezkedésre, a nyitást szeptemberre tervezik. Az épület kétharmadában vendéglátás folyik majd, egyharmada pedig az önkormányzat kezelésében marad.

A Schall József tervei alapján 1942-ben HÉV és villamos végállomásnak épült gyűrű alakú modernista épület is sok vihart megért. 2007 körül felmerült, hogy törölnék az épületet a műemléki védettségi listáról. Akkor Mezős Tamás a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke azzal győzködte az illetékeseket, hogy a 4-es metró építésével újra közlekedési funkciót kaphat a kerület szimbóluma, amely nemcsak ultra vékony, néhol csak néhány centiméteres vasbeton szerkezetével vívta ki 1997-ben a műemléki védelmet, hanem nagyvonalú, elegáns vonalvezetésével, s azzal is, hogy stílust ad a Móricz Zsigmond körtérnek. Még akkor is, ha romjaiban, toldozott-foldozott, elhanyagolt állapotában, ez nem is volt egyértelmű az utca embere számára. A metróberuházás nem tartott igényt a modernista épületre, így aztán állapota tovább romlott, bedeszkázták az egészet. A középen álló, Szomor László szobrászművész által csodaszarvas motívumokkal díszített kutat betemették, gyom tenyészett benne.

A felújítást jegyző Szabó Levente tervei a Schall József eredeti elképzelések szellemében a szigorú körszimmetriát állította helyre, ami már a negyvenes évek kivitelezése során is sérült, de leginkább akkor, amikor a hatvanas években az eszpresszónak helyt adó cikkelyt durván kibővítetek, hogy oda trafóházat telepítsenek.

Péntek délelőtt visszaemelték eredeti helyére Dobó István felújított szobrát az egri Dobó téren.