Abraham H. Foxman, a New York-i székhelyű amerikai zsidó érdekképviseleti szervezet elnöke Federica Mogherini olasz külügyminiszternek írt levelében azt szorgalmazta, hogy Róma ne fogadja el Szentmihályi akkreditációját. Erről tegnap a Corriere della Sera olasz konzervatív napilap is beszámolt. A lap "Intolerancia és antiszemitizmus. Az előítélet ősi mérge" című vezércikkében Pierluigi Battista volt főszerkesztő-helyettes arra szólította fel az olasz hatóságokat, hogy vegyék komolyan az Anti Defamation League szívből jövő felhívását és csatlakozzanak a tiltakozáshoz egy olyan nagykövettel szemben, aki a zsidókat "a Sátán ügynökeinek" nevezte.
A Zsidó Világkongresszus úgy vélte, a kinevezés egyértelműen sérti a zsidókat. Ronald Lauder, a kongresszus elnöke szintén sürgette Olaszországot, hogy utasítsa vissza Szentmihályi Szabó kinevezését, aki antiszemita szövegeket írt korábban. Az elnök szerint aki azt írta, hogy a magyar zsidók "mohók, irigyek, gonoszak és csúnyák", nem alkalmas, hogy képviselje hazáját külföldön, és tanácsos lenne, ha Orbán Viktor miniszterelnök visszavonná javaslatát és keresne valakit, aki alkalmas erre a feladatra. Amikor kiderült, hogy Szentmihályi Szabót jelölik a római nagyköveti posztra, Molnár Csaba és Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció EP képviselője körlevélben fordult a brüsszeli parlament többi tagjához.
A politikusok azt írták: "Magyarország szégyene lenne, de durva támadást jelentene Olaszország ellen is". Több ország számos EP-képviselője máris válaszolt, levélben biztosítva támogatásáról a DK kezdeményezését. A két EP-képviselő az olasz külügyminiszternek is küldött levelet az ügyben. Ebben leírták, hogy a jelölt korábban a MIÉP képviselő-jelöltje volt, a "szélsőjobboldali" Magyar Demokratában, a Magyar Fórumban, a Magyar Hírlapban és az Echo TV-ben publikál, "ezek az írásai, megszólalásai pedig hibátlanul illeszkednek a említett médiumok irányvonalába, szellemiségébe". Ujhelyi István, az MSZP alelnöke, a párt EP-képviselője tegnap "nyíltan szélsőségesnek" nevezte Szentmihályi Szabót.
A héten egyébként úgy döntött a kormány, hogy külgazdasági, külkereskedelmi, külpolitikai és kulturális diplomáciai szempontokat is figyelembe véve bezárja az észtországi, valamint a ciprusi magyar nagykövetséget, viszont január 1-jén Mongólia fővárosában, Ulánbátorban, illetve az ecuadori fővárosban, Quitóban két új magyar nagykövetség nyílik. Erre válaszul Tallinban bejelentették, hogy a balti ország bezárja budapesti nagykövetségét.