földgáztárolók;orosz-ukrán konfliktus;

- Gőzerővel töltik a gáztárolókat

Az egyre éleződő orosz ukrán konfliktusban, valamint a keményebb Oroszország elleni szankciók árnyékában egyre lényegesebb kérdés, van-e, lesz-e elegendő gáz a hazai tározókban egy esetleges krízishelyzet kivédésére. A Ukrajnán keresztül Európába orosz gázt szállító vezetékek elzárása két okból történhet. Egyrészt, mint a napokban kiszivárgott, az unió végső soron Oroszország gazdasági gyengítése jegyében megtilthatja a gáz- és olajimportot, másrészt Oroszország maga zárhatja el válaszul a szankciókra, illetve arra, hogy Ukrajna korábbi gázvásárlásai során tetemes adósságot halmozott fel vele szemben.

"A politikai feszültség és a gazdasági szankciók eszkalálódása esetében Magyarországnak egy, a 2009-eshez hasonló teljes orosz gázstopra is fel kell készülnie." - irja közleményében Horváth Zoltán, az Admiral Markets vezető elemzője. Megjegyezve, hogy bár a gázszállítás leállítása valójában senki érdekét sem szolgálná, de akár egy hosszabb időszakra szóló szállítási szünetre is érdemes felkészülni, ebben pedig a gáztárolók feltöltése mellett az alternatív beszerzési források biztosítása is fontos szerepet játszik.

A hazai tározókba eddig majdnem 860 millió köbméternyi mobil gázkészletet tároltak be - értesült a vg.hu. A tárolókapacitás 25,5 százalékát használták már ki, bár ez 1,8 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbi szinthez képest. (Idén március végén kritkus szintre, 6,5 százalékra csökkent a a gáztárolókól kitermelhető gáz mennyisége.) A betárolás a múlt hónap végén gyorsult fel, és napi 15 millió köbméter körül alakult. Napi 36-37 millió köbméter gáz érkezik Ukrajna, Ausztria és Románia felől Magyarországra, amelynek kétötöde a tárolókba kerül, egy részéből az itthoni fogyasztást elégítik ki, a többi pedig külföldre továbbítja az FGSZ Földgázszállító Zrt.

A kiskereskedelmi forgalom volumene 4,9 százalékkal nőtt májusban az egy évvel korábbihoz képest, ami 1,4 százalékponttal alacsonyabb az áprilisinál, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnapi részletes jelentése szerint. A GKI Gazdaságkutató elemzője úgy véli, hogy az áruforgalom növekedésének májusi lelassulását az áprilisi országgyűlési választások előtti magasabb bérkiáramlás, valamint az okozta, hogy idén a negyedik hónapra esett a húsvét.