A lap Steve Warren ezredest, az amerikai védelmi minisztérium szóvivőjét idézte, aki szerint a cél az ukránokkal való együttműködés egy olyan "tartós program kialakítása és megalapozása" érdekében, amelynek keretében az Egyesült Államok a jövőben szakirányú és hosszú távú tanácsadókkal támogatná ukrán hadsereget.
A The Daily Beast internetes magazin szerdai közlése szerint egyébként az ukránok júliusban olyan radarzavaró és -felderítő eszközöket kértek az Egyesült Államoktól és a NATO-tól, amelyekkel befolyásolni tudnák az orosz légelhárító rendszerek célkereső képességét. A két ukrán katonai gép szerdai lelövését megelőzően kiadott kijevi összesítések szerint a kelet-ukrajnai szakadárok március óta 21 alkalommal lőttek rá repülőgépekre, ebből 10-szer olyan mobil rakétarendszerekkel, amelyek egyike a maláj utasszállítót semmisítette meg.
A The Daily Beastnek nyilatkozó szakértők szerint az igényelt elektronikai hadviselési eszközök a közbeszerzési eljárás lassúsága miatt akkor sem érkeztek volna meg Ukrajnába a múlt heti tragédia előtt, ha Washingtonban rábólintottak volna a kérésre. Ezek személyzetének kiképzése további hónapokig tartott volna.
Amerikai tisztségviselők kedden közölték: Washingtonban csaknem bizonyosak abban, hogy a múlt héten szakadárok lőtték le a maláj utasszállító gépet egy Oroszország által leszállított rakétarendszerrel. Warren ezredes a internetes lapnak nyilatkozva nem hajlandó részletezni, hogy az ukrán vezetés milyen típusú katonai segítséget kért az Egyesült Államoktól.
Philip Karber, Caspar Weinberger egykori amerikai védelmi miniszter volt tanácsadója, aki júniusban megfordult Ukrajnában, a The Daily Beastnek kijelentette, hogy a múlt hónapban nyugati részről az elektronikus hadviselési eszközökre vonatkozó ukrán kéréseket még nem tartották reálisan megalapozottnak. A Pentagon egy névtelenül nyilatkozó illetékese emellett rámutatott: a gyanakvó amerikai katonai vezetők vonakodnak attól, hogy igazán korszerű ilyen eszközökkel szereljék fel az ukrán haderőt, mert abba a meggyőződésük szerint erősen beépült az orosz hírszerzés.
A Pentagon Eileen Lainez szóvivő szerint eddig rádiókat, személyes elsősegély-csomagokat, alvószőnyegeket, nyakvédőket és testpáncélt, valamint élelmet szállított az ukrán hadseregnek, de semmi olyat, amit közvetlen katonai támogatásként lehetne értelmezni. Lainez a The Washington Timesnak elmondta, hogy az elkövetkező hetekben-hónapokban a közbeszerzési eljárás keretében éjjellátó készülékek, hőkamerák, sisakok, tűzszerész robotok és további rádiók szállításáról döntenek majd.
Amerikai szakértők szerint az ukrán hadsereg harcképessége jelentősen visszaesett a hidegháborút követő években, mert Kijev alulfinanszírozta védelmi erőit. Ukrajna ugyanakkor a kezdeti kudarcok után bebizonyította, hogy eredményesen fel tud lépni a szakadárok ellen.