Tudomány;Kecskemét;halászat;horgászat;drón;

Fotó: H. Szabó Sándor.

- Remény a horgászoknak: itt a halvadász drón!

Közel két évtizede hobbija a horgászat a kecskeméti Kovács Árpádnak, aki az NRG Agent Kft. tervezésekkel foglalkozó villamosmérnöke. Szaktudását és a kor technikai vívmányait kedvenc időtöltésénél is kamatoztatja: a modellező boltokban kapható alkatrészekből összeállította a saját vízi „drónját”. 

A távirányítással működő kishajó 500 méterre tud eltávolodni a parttól, miközben elvégzi a horgász által megszabott feladatokat. Például kiviszi a saját készítésű etetőanyagot a víz egy adott pontjára, és azt ott leengedi. Radarja eközben leképezi a meder domborzatát, akár 300 méter mélységig, és adott esetben a halak vonulását is mutatja. A GPS műholdas helymeghatározó és követő egység a pozíciók meghatározásában és az adatok tárolásában nyújt segítséget.

A „vízi drón” sikeresen vizsgázott a Hatvan melletti Kavics-bánya tavon, ahol több napon át Bodó Tamás horgásztársával próbálta ki azt. Jó pár méretes - 10 kilogramm feletti - ponty kifogásában segített a berendezés. De mivel igazi sporthorgászokról van szó, a kifogott halakat lemérték, lefotózták, majd visszaengedték a tóba.

Nézze meg a próbáról készült képgalériát! Fotó: H. Szabó Sándor.

A Himalájában és más magashegységekben élők – a nagy tengerfeletti magasság miatt – természetesen alacsony deutériumtartalmú környezetben, hosszabb ideig élnek, körükben a daganatos betegségek is ritkábban fordulnak elő. A legújabb tudományos eredmények szerint a szervezetben létezik egy természetes deutériumcsökkentő mechanizmus, amely egészséges sejtekben megfelelően működik, a rákos sejtekben viszont ez a funkció sérül.