Hétfőn Cameron felhívást intézett az Európai Unióhoz, amelyben az Oroszországba irányuló fegyverexport leállítását kérte és kijelentette, hogy Nagy Britannia márciusi ígéretéhez hűen, befejezte az ilyen irányú kivitelt. A most nyilvánosságra hozott jelentés azonban azt mutatja, hogy mindmáig hatályos 251, a brit kormány által jóváhagyott licensz, amely 132 millió font sterling, mintegy 167 millió euró értékű fegyverexportot tesz lehetővé. Csupán 31 licenszet vontak vissza. Az engedélyezett kiviteli listán elsősorban precíziós fegyverek, lőszer könnyűfegyverekhez, golyóálló mellények, hadi kommunikációs és éjjellátási felszerelések szerepelnek.
Az amerikai külügyminisztérium is ismételten reagált a Mistral ügyre. Amerikai idő szerint tegnap este Marie Harf szóvivő nem helyénvalónak nevezte, hogy Franciaország nem mondja fel a szerződést. „Senkinek sem kellene fegyveret szállítania Moszkvának”, mondta a szóvivő, jelezve, hogy mindezt Oroszországnak a kelet-ukrajnai konfliktusban játszott szerepéért tartják kívánatosnak. Az Amerikai Egyesült Államok és a nyugat-európai országok úgy vélik, az ukrajnai szakadárok részére Oroszország biztosítja a fegyverzetet.
Josh Earnest Fehér házi szóvivő úgy fogalmazott „jóérzés kérdése” az Oroszországba szánt fegyverexport felfüggesztése. Emlékeztetett, hogy Barack Obama júniusban Brüsszelben is jelezte aggodalmait a Mistral ügy miatt.