Tovább tiltakoznak a magszállási emlékmű ellen a civilek a Szabadság téren. Magyar Fruzsina, a több mint 100 napja tartó demonstráció egyik szervezője lapunknak elmondta, még pénteken délután is ott lesznek a téren, a hogyan továbbról pedig azt követően döntenek. A dramaturg arról beszélt, hogy hétfőn, az "aljas förmedvény" felállítása után többen tüntettek a téren, mint eddig. A beszédeket követően narancssárga repülőket dobáltak az emlékmű elé és ha nem is tekintették győzelemnek, de eredménynek igen, hogy a kormány nem merte hivatalosan felavatni a szobrot.
A Blikk információja szerint a sok vitát, tiltakozást kiváltó alkotást L. Simon László miniszterelnökségi államtitkárnak kellett volna felavatni, de ő állítólag nemet mondott. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter ezt követően jelentette be, hogy a szombatról vasárnapra virradóra, titokban felállított alkotást nem fogják felavatni. A kormány nem ünnepel, hanem tiszteletben tartja az elmúlt néhány hét társadalmi vitáit, megszólalásait, az emlékművet sérelmezők fájdalmát, "félreértéseit", és így nem lesz avatóünnepsége a budapesti Szabadság téri emlékműnek - közölte.
Magyar lapunknak elmondta, hogy hétfőn a tüntetők az egyik rendőr "füleséből" azt hallották: jönnek a vendégek és az ellentüntetők, ebből arra következtettek, hogy valamelyik kormánytag mégis elvállalja, hogy felavatja "ezt a szörnyűséget". A téren elterjedt, hogy Orbán Viktor nem mer kiállni, de esetleg Semjén Zsoltot, vagy Navracsics Tibort a térre parancsolják. A dramaturg arról is beszélt, hogy az egyik korábbi rendőrségi maghallgatásán, amelyen a demonstráció egyik szervezőjeként kellett megjelennie jegyzőkönyvbe mondta, hogy sérelmezi a rendőri jelenlétet a Szabadság téren, mert az nagyon sok pénzébe kerül az adófizetőknek.
A Blikk tegnap arról írt, hogy napi 3-5 millió forintért őrzi a rendőrség a birodalmi sasos-arkangyalos emlékművet. A helyszínen mintegy ötven készenléti rendőr néz farkasszemet a szobor ellen tüntetőkkel, de hétfőn, amikor az avatóünnepséget tartották volna, további több tucat rohamrendőr speciális védőöltözetben várt bevetésre. A felsorakoztatott technikát és a rendőrök létszámát figyelembe véve, 3 ezer forintos órabérrel számolva kijön a napi több milliós kiadás. Magyar Fruzsina szerint ez kimeríti a hűtlen kezelés fogalmát.
Paul Lendvai publicista a Der Standard című osztrák liberális lapban azt írta, hogy a német megszállás áldozatainak Szabadság téri emlékműve szimbolikus és példátlan üzenetet közvetít. Orbán Viktor kormánya ugyanis maga kívánja értelmezni a magyarországi holokausztnak és a csaknem hatszázezer zsidó meggyilkolásának felelősségét - véli a szerző. Lendvai szerint az emlékmű körüli vita kapcsán fontos lenne, ha a csaknem abszolút hatalommal kormányzó Orbán alapos leckét kapna a múlt feldolgozásából Angela Merkel német kancellártól az uniós csúcs után.