EU;GDP;államadósság;Eurostat;

- Uniós középmezőnyben az államadósság

Az euróövezetben átlagosan 93,9 százalékra nőtt a GDP-arányos államadósság idén az első negyedévben, az Európai Unió 28 tagállamában 88 százalékra. A magyar államháztartás GDP-arányos adóssága március végén 84,3 százalék volt - közölte az Eurostat.

Most is Görögországban volt a legmagasabb, 174,1 százalék a tavalyi év utolsó negyedévéhez hasonlóan az államadósság aránya, tartva korábbi helyezését Olaszország követi 135,6 százalékkal, nem sokkal "marad le" Portugália a maga 132,9 százalékéval. A legalacsonyabb rátát, mindössze 10 százalékot a márciusig tartó három hónapban idén is Észtországban mérték, majd Bulgária következik 20,3 százalékkal, őt követi Luxemburg 22,8 százalékos aránnyal. A magyar államadósság a kilencedik legmagasabb a tagállamok között.

A múlt év utolsó negyedévével összevetve az Európai Unió 19 tagállamában nőtt, 6-ban csökkent, Észtországban pedig nem változott az államadósság aránya idén az első negyedévben. A legnagyobb, 7 százalékpontos növekedést Szlovéniában regisztrálták, amit Magyarország követ 5 százalékponttal, majd Belgium és Portugália következik egyaránt 3,9-3,9 százalékpontos emelkedéssel. Ezzel szemben Lengyelországban 7,6 százalékpontos, Németországban 1,1 százalékpontos, Görögországban pedig 1 százalékpontos csökkenést mutattak ki.

A magyar államháztartás GDP-arányos adóssága március végén az Eurostat adatai szerint 24 904 milliárd forint, a GDP 84,3 százaléka volt. A tavalyi utolsó negyedév végén 23 067 milliárd forint, 2013 első negyedének a végén pedig 23 349 milliárd forint, a GDP 79,3 százaléka, illetve 82,8 százaléka volt az adósságállomány Magyarországon. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint az államadósság 78,26 százalékot tesz ki. A különbség abból ered, hogy a magyar számítás - szemben az Eurostatéval - nem veszi figyelembe a forint aktuális árfolyamát.

A forint gyenge árfolyama azonban Brüsszel szerint aggodalomra ad okot, miközben a magyar kormány ezt cáfolja. Az Európai Bizottság június elején kiadott országspecifikus ajánlásaiban arra hívta fel a figyelmet, hogy az államadósság a magyar gazdaság nem elhanyagolható kockázati tényezője, csökkentése külcskérdés a jövőt tekintve. Valószínüleg ez is állhat a múlt héten bejelentett 110 milliárd forintos költségvetési zárolás hátterében.

Várhatóan holnap vagy legkésőbb csütörtökön kiírja az önkormányzati választást az államfő. Áder János ezek szerint október 12-ét választhatta a voksolás napjának, hiszen ehhez a dátumhoz az szükséges, hogy a köztársasági elnök csütörtök éjfélig nyilatkozzon a dátumról. A Nemzeti Választási Bizottság hivatalos meghívója szerint márpedig csütörtökön, azaz július 24-én a testület első napirendi pontja "a nemzetiségi önkormányzati képviselők általános választásának kitűzése (a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek 2014. évi általános választásának kitűzése függvényében)" lesz. Ebből arra lehet következtetni, hogy az államfő még ezelőtt az ülés előtt színt vall az önkormányzati választás dátumáról.