A pittsburgh-i egyetem tudósai szerint azok, akik kevéssé boldog kapcsolatban élnek, nagyobb arányban vannak kitéve a szív- és érrendszeri betegségeknek.
Thomas Kamarck, és Dr. Nataria Joseph felmérést készítettek 281 egészséges, középkorú, házas vagy párkapcsolatban élő férfi és nő bevonásával. Négy napon keresztül vizsgálták a résztvevők egymásra, és a társadalomra gyakorolt kölcsönhatását. Különösen nagy figyelmet szenteltek a partnerre gyakorolt pozitív, vagy negatív hatásnak. Hasonló módon mérték a nyaki verőér vastagságát is.
A kutatók abból a növekvő bizonyosságból indultak ki, hogy a társadalmi kapcsolatok minősége és típusai, kapcsolatban lehetnek az egészségre vonatkozó különböző következményekkel, közöttük a szívbetegségekkel is. A szerzők szerint a kutatási eredmények azt mutatják, hogy a kapcsolatok minősége szélesebb körű hatást gyakorolhat azon túlmenően, hogy a romantikus, vagy a házastársi kapcsolatok, amelyek boldogok, vagy boldogtalanok általában jelentős szerepet játszanak az egészségben. Következésképpen mind a biológia mind a pszichológiai és társadalmi folyamatok, kölcsönhatásban határozzák meg a fizikai egészségi állapotot.
Az adatok kimutatták, hogy azoknak a személyeknek, akiknek a házastársi kapcsolatát negatívnak értékelték, 8,5%-al nagyobb a kockázatuk, hogy infarktust, vagy stroke-ot kapjanak, mint azoké, akik jó kapcsolatban élnek. Azoknál a partnereknél, akiknél negatívabb kölcsönhatást jeleztek, vastagabb nyaki ütőereket tapasztaltak. Dr. Joseph azonban hangsúlyozta, hogy ezeket az összekapcsolódásokat, nem lehet más, magatartásbeli, vagy biológiai kockázati tényezőkhöz viszonyítva értékelni, mivel azok függetlenek a házastársi és a nem házastársi kölcsönhatás gyakoriságától vagy a személyiség tulajdonságaitól.
A tanulmány, amelyet a Psychosomatic Medicine folyóiratban publikáltak, azt javasolja az egészségügyben dolgozóknak, hogy lehetőség szerint gyűjtsenek fontos információkat pácienseik kapcsolatainak mikéntjéről is, hogy célzott módon kezelhessék őket.