A vád abban a jelentésben olvasható, amelyet a Human Rights Watch New York-i székhelyű, nemzetközi emberi jogi szervezet készített a Columbia egyetem emberi jogi tanszékével közösen.
A dokumentum 27 esetet vizsgált meg a terrorcselekmények körüli nyomozástól a perekig. A tervezett akciók egy részét valójában el sem követték, és a szövetségi nyomozó iroda, valamint az amerikai igazságügy-minisztérium ezáltal azt igyekezett kommunikálni, hogy milyen jól működik a terrorizmus elleni megelőzés stratégiája.
Mint Andrea Prasow, a Human Rights Watch alelnöke a Washington Postnak kijelentette, az elkövetőkön, illetve a gyanúsítottakon végzett személyiség-vizsgálat azt igazolták, hogy többségüknek soha nem jutott volna eszébe semmilyen terrorcselekményt elkövetni, ha nem ösztönözték volna őket, ha nem kínáltak volna fel nekik jelentősebb összegeket, de olyan is előfordult, hogy egyszerűen kényszerítették őket. A megvizsgált ügyeknek legalább egyharmadában közvetlenül részt vettek FBI-ügynökök.
Fotó: facebook
A jelentésben szerepel négy newburgh-i (New York) muzulmán esete, akiket azzal vádoltak, hogy zsinagógák, valamint egy katonai bázis ellen terveztek merényletek. Az ügy bírája elmondta a HRW képviselőinek, hogy a bűntényről maga a minisztérium tett feljelentést, szállította hozzá a bizonyítékokat és minden eszközzel segítette a nyomozók munkáját.
A szervezet szerint az FBI kiszemeltjei között gyakran voltak sebezhető, mentális problémákkal küzdő, vagy nagyon alacsony intelligencia-hányadossal rendelkező emberek. Ilyen volt például a 17 évi börtönre ítélt Rezwan Ferdaus esete, akit azzal vádoltak, hogy robbanó anyagokkal töltött minidrónokkal akarta megtámadni a Kongresszus és a Pentagon épületét. Az ügyben részt vevő ügynök bevallotta az elítélt apjának, hogy tisztában vannak fia csökkent szellemi képességeivel, ez azonban nem jelentett akadályt bebörtönzésében.
A HRW felhívja a figyelmet arra, hogy önmagában súlyos jogsértés, hogy vallási és etnikai hovatartozás alapján vádolnak embereket terrorcselekményekkel, amit még tovább súlyosbít, hogy a kormány és az FBI áll az akciók hátterében.
2001. szeptember 11 kapcsán rengeteg vád érte a szövetségi nyomozó irodát, hogy nem vették komolyan a készülő terrorcselekményekre utaló jeleket, és átcsúszhattak a hatósági ellenőrzéseken a potenciális terroristák. Mivel ez volt az első olyan támadás, hogy az Egyesült Államok kontinentális területét érte, a terrorakciók alapjaiban rendítették meg az ország sebezhetetlenségében vett hitet, és az amerikaiak biztonság-érzetét. Később számos „összeesküvés-elmélet” született arról, hogy valójában 9/11-et az FBI és a CIA közreműködésével Washingtonban szervezték meg, hogy megindokolják a „nemzetközi terrorizmus elleni harc” ideológiájával az afganisztáni, majd az iraki háborút. Nem lenne meglepő, hogy ha HRW jelentése után ezek a teóriák ismét új erőre kapnának.