Az idő előrehaladtával egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a Kúria jogegységi határozatát követően miért szabdalta három különböző időben elfogadandó törvényre a kormány az általuk 2010 óta folyamatosan ösztönzött devizaalapú hitelek megszüntetését, forintra átváltását. A cél alapvetően az időnyerés. A tervezett jogszabályok közül eddig egy készült el az Országgyűlés nyári ülésszakán, de a tényleges elszámolással - az árfolyamrés kivétel - nem tud a kormány pillanatnyilag megbirkózni - mondta lapunk érdeklődésére Róna Péter.
Az Oxfordi Egyetem tanára arra is utalt, hogy az egyoldalú szerződések problémáján kívül a többi kérdés megoldatlan maradt. A közgazdász, aki sohasem tagadta, hogy a devizahitelezést "hibás terméknek" minősítette, kifejtette: a gond kettős. Egyfelől nem lett volna szabad a hitelezést és a devizaspekulációt összekapcsolni.
Korábban többször kifejtettük, hogy a deviza alapú hitelesek, akiket senki sem kötelezett arra, hogy a kölcsönnek ezt a formáját felvegyék - az akkori kedvező kondíciók mellett -, elsősorban azért deviza alapon adósodtak el, mert arra spekuláltak, hogy a forint tartósan erősödni fog főként a svájci frankkal, de emellett az euróval és a japán jennel szemben is. Ám ez a reményük időközben köddé vált, elsősorban a gazdasági világválság, másodsorban pedig az Orbán-kormányok hibás gazdaságpolitikája révén.
A Kúria döntései kötik a kormányt. Ha mindenhol a lehető legszorosabb határidőket tartjuk be, akkor is legkorábban október végén, november elején zárulhatnak le a most induló banki devizahiteles perek. A devizahitelek forintosításáról szóló jogszabály benyújtása pedig november végén, december elején várható. 2014 végéig mindenkinek tisztában kell lennie azzal, hogy a devizahitelekből milyen feltételek, milyen elszámolás mellett lesznek forinthitelek, ez a reális menetrend - érvelt Varga Mihály a hvg.hu-nak adott interjújában, ezáltal elismerve azt, hogy hiú ábrándnak bizonyulhat, hogy a karácsonyfa alá tehetik a forintosított devizahiteleket. Ugyanakkor a jövő évi kivezetést is attól tette függővé, hogy addigra az erről szóló jogszabály is elkészül. Ez azonban korántsem biztos.
Róna Péter szerint a miniszter nem tudja, hogy ezt miképpen tudja megvalósítani. A közgazdász-professzor szerint ugyanis a Kúria jogegységi döntése nem alapozta meg kellő módon, hogy a forintosítási törvény megszülessen. Már annak értelmezése körül is gondok vannak - mondta a szakember, hogy mit is értünk a legfelsőbb bírói fórum által megkövetelt tisztességes pénzintézeti magatartás alatt. Ennek kifejtése ugyanis elmaradt. A kockázat áthárítása ugyanis nem minősül tisztességtelennek - állapította meg a Kúria.
A dolog pikantériája, hogy a jenhitelesek számára a forintosítás nem biztos, hogy kedvező. Ezért felvetődött körükben, hogy nem kérik a forintosítást. Szakemberek szerint, ha a kormány képes lesz rá - ami a dolgok mai állása szerint a kétharmados parlamenti többség mellett sem teljesen bizonyos -, akkor a japán deviza alapon eladósodottak számára olyan átváltási árfolyamot ad meg, amely mégis előnyössé teszi számukra a forintosítást.