miskolci romák;Dancs Mihály;Európai Roma Jogok Központja;roma aktivisták;látványkilakoltatások;diósgyőri stadion;

- Látványkilakoltatás jön?

Fellebbeztek, így egyelőre nem kell költözniük a miskolci romáknak. Korábban arról volt szó, hogy a diósgyőri stadion szomszédságában lakók lelépési pénzt kapnak, ha a szomszédos településen vásárolnak maguknak ingatlant a jelenlegi bérlakások helyett. Ma már erről nem hallani, sok családnak nincs hová mennie. A helyi roma aktivisták látványkilakoltatásoktól félnek.

Ha maradnak, illegális lakáshasználók lesznek, ha költöznek, akkor hajléktalanok. Ebbe a helyzetbe hozta a városvezetés a miskolci, diósgyőri stadion szomszédságában lakó romákat. Egy helyi jogász szerint a családok a hónap elején kaptak felszólító levelet arról, hogy július 15-ei, illetve 30-ai hatállyal hagyják el otthonukat. A bérlakásból valós indok nélkül, "más várospolitikai elképzelések miatt" kell költözniük.

Rágót vakarnak

"Rágógumitlanításra" vezényelték ki a miskolci Széchenyi utcába a közmunkásokat. A három nő ehhez egy-egy kisméretű spaklit kapott, de védőkesztyűt már nem. A Közmunkás Szakszervezet Facebook oldalán írt erről egy felháborodott hozzászóló, aki látta, hogy a közmunkások a térburkolatról vakargatják a rágót. A hozzászóló megjegyezte: a statisztikát tartani kell, hiszen állítólag sosem volt még ennyire magas a foglalkoztatottak száma, mint most. Most már közéjük tartoznak a rágógumi vakarók is.

A diósgyőri városrészben illetve az Avas környékén vannak üresen álló lakások, esetleg ezekbe költözhetnek majd. De nem mindenki, mert csak néhány családnak ajánlott fel cserelakást az önkormányzat, vélhetően azoknak, akiknek határozatlan idejű szerződésük volt.

Korábban még arról volt szó, hogy mindenki, aki Miskolc közigazgatási határán túl vásáról magának ingatlant, úgynevezett lelépési pénzt kaphat. Ám ma egyetlen ilyen támogatásról sem hallani - jegyezte meg a jogász.

Már akkor is sejteni lehetett, hogy a támogatásból nem lesz semmi, hiszen a terv megvalósítására nem volt pénz a város költségvetésében, ráadásul a környező települések is összefogtak, és az érintett polgármesterek jelezték, nem kérnek a szegénység- és nyomorexportból.

Az önkormányzat egyébként egyoldalúan bontotta fel a szerződést a lakókkal, ez is kizárja a cserelakás biztosítását vagy a lelépési pénz kifizetését. A lakástörvény szerint egyébként egy ilyen ingatlanból nem lehet kiköltöztetni a benne lakót, még akkor sem, ha például nem fizeti a lakbért.

Dancs Mihály roma polgárjogi aktivista lapunkat arról tájékoztatta, hogy a kilakoltatásól szóló döntés ellen fellebbeztek, így egyelőre senki nem megy sehová. "Ha ez nem tetszik az önkormányzatnak, akkor forduljon bírósághoz". Megjegyezte ugyanakkor, hogy ez hosszadalmas eljárás, és csak remélni tudja, hogy az önkormányzati kampány finisében nem akarnak majd látványkilakoltatást végezni. Dancs szerint Miskolcon divat lett cigányozni, és azt gondolják a helyi politikusok, hogy ezt kihasználva választást is lehet nyerni.

Mint ahogy lapunk megírta: a miskolci közgyűlés májusban a Fidesz-KDNP-frakció javaslatáról többségi szavazással úgy döntött, hogy "felgyorsítja a miskolci nyomortelepek felszámolását", szándékaik szerint megszüntetnék ezeket a telepeket. A diósgyőri stadion környéki, úgynevezett számozott utcák, Lyukóvölgy, a Tetemvár, a Hideg-sor ingatlanjairól van szó.

Azóta kiderült, a valós indok az, hogy 4,5 milliárdból multifunkcionális stadion épül Diósgyőrben, és ennek a fejlesztésnek állnak az útjában a lakások.  Az ügyben az Európai Roma Jogok Központja (ERRC) az Európai Bizottsághoz fordult.

A halak nem inni és fürdeni járnak a Balatonba, hanem ott élnek, s táplálkoznak. Ha van mit. A kiváló minőségű víz azonban számukra kevesebb táplálékot nyújt, ezért kisebb a tó haleltartó képessége. Igaz, másfél éve amúgyis tilos a halászat, csak a horgászok próbálhatnak szerencsét, ők viszont legálisan nem értékesíthetik a zsákmányt a vendéglősöknek. A balatoni éttermekből, halsütőkből "kipusztult" a balatoni hal.