Tasnádi László az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának hétfői ülésén elmondta: a szakszolgálat vezetőjének kinevezése egy hosszú jogi procedúra, mely egyelőre ott tart, hogy Pintér Sándor belügyminiszter Hende Csaba honvédelmi és Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszterrel egyeztetve alkalmasnak találta Szabó Hedviget a szolgálat főigazgatójának, s ezt Orbán Viktor kormányfő is támogatta. A törvényben előírt következő lépés, hogy a parlament szakbizottságának is véleményeznie kell, hogy a jelölt alkalmas-e posztra.
A Belügyminisztérium rendészeti államtitkár elmondta: Molnár Zsolttal, a bizottság szocialista elnökével, és Németh Szilárd fideszes alelnökkel egyeztetett arról, hogy mikor legyen a Szabó Hedvig főigazgató-jelölti meghallgatása. Azt a jövő hétfőre tervezték.
Kitért arra is, hogy a szakszolgálat éléről két ember távozott. Ezért állománygyűlést tartott, ahol elmondta: Szabó Hedviget jelölik főigazgatónak. Ugyanakkor mivel a jogi procedúra még nem ért véget, "lehetetlen" lett volna, hogy kinevezzék, így az általános helyettest bízta meg szolgálat vezetésével. Az államtitkár hozzátette: nem tudja, hogy ki és miért jelentette meg a kinevezést a Magyar Közlönyben, de azt nem is áll módjában megállapítani. A bizottsági ülés után újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, vizsgálat indulhat az ügyben, amelyet például a nemzetbiztonsági bizottság kezdeményezhet.
Erre a felvetésre Németh Szilárd újságíróknak azt mondta: akkor kezdeményezné a vizsgálatot, ha más nem tenné meg.
A Németh Szilárd által összehívott hétfői bizottsági ülésen négy kormánypárti képviselő jelenlétével határozatképes volt, így megtartották Szabó Hedvig főigazgató-jelölti meghallgatását. Az ezredes - aki jelenleg igazgatói posztot tölt be a szervezetnél - két vezetői feladatának a technikai és a humán feltételrendszer biztosítását nevezte meg. Ugyanakkor hozzátette: egyik sem egyszerű, mert mindkettőnek vannak pénzügyi vonatkozásai. Elmondta továbbá: szolgálatánál dolgozó nemzetbiztonsági tisztektől lojalitást, hűséget és szakmai alázatot vár el.
Szabó Hedvig elmondta: a szakszolgálat a titkosszolgálati eszközöket és módszereket szolgáltatja az erre feljogosított szerveknek. Az elmúlt 20 évben feladataik lényegében nem változtak, de közben - mint megjegyezte - a társadalom rohamosan elment mellettük. A hírközlés, a telekommunikáció és az infokommunikáció fejlődése mutatják, hogy milyen kihívásoknak kell megfelelni a közeljövőben - tette hozzá.
Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának hétfői ülésén egy ellenzéki képviselő sem vett részt. Németh Szilárd, a bizottság fideszes alelnöke, Lezsák Sándor és Galambos Dénes a testület fideszes, valamint Móring József Attila, KDNP-s tagjai egyhangúlag megszavazták Szabó Hedvig, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat új főigazgatójává való kinevezését.
A Magyar Közlöny múlt pénteki számában jelent meg a miniszterelnöki kormányhatározat mely szerint Orbán Viktor kormányfő Boda Józsefet július 15.-i hatállyal más fontos megbízatására tekintettel felmentette a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat főigazgatói posztjáról. Egyúttal július 16.-i hatállyal Szabó Hedviget nevezte ki a szakszolgálat élére. A határozat szerint a felmentést és a kinevezést a miniszterelnök a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításáért felelős miniszternek a honvédelemért felelős miniszterrel egyetértésben tett javaslatára rendelte el.
Molnár Zsolt, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke szombaton tudatta az MTI-vel, hogy levélben fordult Pintér Sándor belügyminiszterhez azt tudakolva, hogy a tárcavezető javaslatára valóban kinevezték-e Szabó Hedviget. Kiemelte: az új főigazgatót előzetesen meg kell hallgatnia a nemzetbiztonsági bizottságnak.
Az 1995. évi a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló törvény Nemzetbiztonsági Szakszolgálat a jogszabályok keretei között a titkos információgyűjtés, illetve a titkos adatszerzés eszközeivel és módszereivel - írásbeli megkeresésre - szolgáltatást végez a titkos információgyűjtésre, illetve a titkos adatszerzésre feljogosított szervek titkos információgyűjtő, valamint titkos adatszerző tevékenységéhez.
A törvény kimondja azt is, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatok parlamenti ellenőrzésének keretében a bizottság kinevezésük előtt meghallgatja a főigazgatói tisztségre jelölt személyeket, alkalmasságukról állást foglal.
A kormány a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatot - ahogy az Alkotmányvédelmi Hivatalt is - a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításáért felelős miniszter vagyis a belügyminiszter útján irányítja.