Oroszország;Ukrajna;Putyin;szakértők;maláj repülőgép;

- Putyin kettős játszmája

Vlagyimir Putyin orosz elnök segítséget ígért a múlt csütörtökön Kelet-Ukrajna felett lezuhant maláj MH17-es járat tragédiájának kivizsgálásához. Mindezt Mark Rutte holland miniszterelnökkel folytatott telefonbeszélgetése során jelentette ki. A katasztrófa 298 áldozata közül 193-an hollandok voltak. Putyin ígéretet tett arra, hogy vizsgálatot végző szakértők szabadon mozoghatnak a tragédia helyszínén, átadják a gép fekete dobozát, valamint a holttesteket. 

Tony Abbott ausztrál miniszterelnök is azt közölte, hogy az orosz elnök segítséget ajánlott számára. A tragédiában 38 ausztrál állampolgár vesztette életét. Abbott ugyanakkor hozzátette, a szavakat tetteknek kellene követnie. Az ausztrál miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy a szeparatisták egyelőre akadályozzák a nemzetközi megfigyelők munkáját.

Az ENSZ BT várhatóan ma délután szavazni fog arról az ausztrál-francia-litván határozattervezetről, amely azt követeli a felektől, hogy biztosítsák a szabad, független nyomozást a tragédia helyszínén. Oroszország Ausztráliába akkreditált nagykövete azt állította, ők is támogatják a határozattervezetet. Ugyanakkor Vitalij Csurkin, Oroszország ENSZ nagykövete szerint hazája is saját határozattervezetet nyújt be. London szerint ez a Kreml időhúzó stratégiájának része.

Az amerikai kormányzat minden korábbinál biztosabb abban, hogy a szeparatisták lőtték le a gépet. John Kerry azonban az NBC-ben utalt arra, hogy a rakétarendszert Oroszország telepítette. Mint mondta, bizarr jelenetek játszódnak le a tragédia helyszínén, amint a részeg szeparatisták elvonszolják, majd vasúti hűtőkocsikba rakják a holttesteket.

A Neue Zürcher Zeitung elemzésében rámutat, Putyin ígérete ellenére vajmi kevés az esély arra, hogy Oroszország változtatna eddigi „cinikus kettős játszmáján”. Putyin hazafisággal és pátosszal ötvözött politikáját a Levada Központ adatai szerint a lakosság 86 százaléka támogatja. A lakosság nagy része alighanem el is hiszi az orosz médiumok által sugallt propagandát, mely szerint a gép katasztrófájáért a Nyugatot terheli felelősség. Az NZZ emlékeztet arra, hogy a Krím bekebelezését az oroszok 90 százaléka támogatta, a megkérdezettek 59 százaléka szerint pedig a kelet-ukrajnai szakadárokat is segíteni kell. 41 százaléknak meggyőződése, hogy Oroszországnak joga van fellépni az egykori szovjet tagköztársaságban élő oroszok jogai védelmében.

Az ukrán titkosszolgálat vasárnap újabb lehallgatott hangfelvételt tett közzé, amelyben a szeparatisták arról beszélnek, hogy Oroszország meg akarja szerezni a gép fekete dobozát. A beszélgetésből az is kiderül, hogy a szakadárok nem tudják, hogy néz ki a szerkezet. Washington még vasárnap hitelesnek mondta azt a hangfelvételt, amit Kijev nem sokkal a gép lelövése után tett közzé. Ebben a szeparatisták elismerik, kozák harcosaik lőtték le a gépet, s összetévesztették az utasszállítót egy ukrán szállítógéppel. A vizsgálat szerint az egyik hangfelvételen hallható férfi Igor Bezler, a horlivkai egység parancsnoka, aki rászolgált az „Ördög” becenévre.

A lázadók vezetője, Igor Sztrelkov jobb keze. A 49 éves Bezler, aki rendre katonai egyenruhában és sötétkék sapkában jelenik meg, Szimferopolban született a Krím-félszigeten, de orosz állampolgár. Az orosz hadseregben alezredesként szolgált, de feltehetően a katonai hírszerzésnél is megfordult. Munkamorálja nem hagy kívánnivalót maga után: elbocsátották a munkahelyéről lopás miatt.

A Vajdaság Magyar Szövetség (VMSZ) és a Szerb Haladó Párt (SNS) közötti koalíciós tárgyalások jól haladnak, jelentette ki Pásztor István, a tartományi képviselőház és a VMSZ elnöke, s hozzátette, a következő napokban” találkozik majd Aleksandar Vučić kormányfővel. Mindezt a belgrádi Politikának adott interjújában jelentette ki.