Új társadalmi szerződést kell kötnie az MSZP-nek az emberekkel, olyat amelynek, része a szabadság, a hazafiság és a szolidaritás - jelentette ki a szocialisták szombati kongresszusán Tóbiás József. A párt új elnöke elmondta, a szerződés tartalmának részleteit a következő két évben az állampolgárok maguk formálhatják. A jövőről szólva kijelentette, olyan pártot kell építeni, amely már ellenzékből megpróbálja jobbá tenni Magyarországot, egy szolidáris és demokratikus ország ígéretét hordozza. A szocialistáknak ellenzékben is meg kell mutatni, hogy léteznek baloldali értékek: szabadság, egyenlőség és szolidaritás - fogalmazott Tóbiás.
Erős Magyarországot akarnak teremteni, hiszen mindig ez volt, és a jövőben is ez lesz a céljuk. Az országot azonban csak erős baloldal teheti erőssé, mert a kormányoldal csak erős Fideszt akar, és nem érdeke, hogy Magyarország, benne az ellenzék, a civil társadalom és a média is erős legyen. Legfontosabb politikai céljuk a jog- és a létbiztonság, az egyenlőség eszméjén alapuló tömegdemokrácia, és mindehhez a társadalmi béke megteremtése. Hozzátette: "a Fidesz uralma után" újdonságként fog hatni a jogegyenlőség megteremtése.
Tóbiás a kongresszus nyilvános részén felszólalva hangsúlyozta: az elmúlt hetek párton belüli útkeresése azt mutatja, hogy képes megerősödni a párt, mert a viták nem öncélúak, befelé fordulók voltak, hanem az országról és az elesettek sorsáról szóltak. Kijelentette: arra kapott mandátumot, hogy erős szocialista pártot építsen. "Ezen fogok dolgozni. Nem fogom méricskélni, hogy egy kis szabadelvű, netán mérsékeltnek mondott jobboldali vagy épp rendpárti összetevő kell-e egyesek szerint a sikerhez. Mi baloldali pártot építünk, nem szivárványkoalíciót" - tette hozzá, mert szerinte a szélkakas-politika csak rombol, ezért nem fogja méricskélni, hogy "pár újabb szavazathoz szükség van-e rendpárti, mérsékelt jobbos retorikára". Azt ígérte, bárhogy is "gyűlölködjön az ellenfél", ők senkit nem sértenek meg. "Nem azt akarom, hogy a leghangosabb, hanem a legnagyobb párt legyen az MSZP. Mert igenis helyünk van a társadalomban, és pontosan tudjuk, hol a helyünk" - mondta Tóbiás, aki hirtelen kanyarok és "ötletparádé" nélküli pártvezetést ígért. Azt mondta, a baloldal lehet elég erős ahhoz, hogy segítse legyőzni Orbán Viktor rendszerét.
Beszélt arról is, hogy nyugodtan, méltósággal kívánnak politizálni, és visszaadnák választóiknak a "patrióta hitet". Ez azt jelenti, hogy "helyünk van a nemzetben" - mondta, majd kiemelte: "nem dohánytrafikokra aggatott cégérektől lesz nemzeti az ország, hanem a közös országépítő munkánk nyomán leszünk büszke, európai nép". Úgy vélte továbbá, hogy az erős Magyarországért az egyenlőség eszményéből kiinduló tömegdemokráciát kell építeniük. "Ez a mi munkánk; és nem is kevés" - zárta beszédét József Attila sorait idézve.
Se generációs konfliktust, se restaurációt nem akar - ezt még kortesbeszédében mondta, megválasztása előtt a leendő pártelnök, akinek nem volt kihívója. A kongresszus elején, zárt ajtók mögött Mesterházy Attila forrásaink szerint őszinte, tisztességes baloldali embernek nevezte utódát. A posztjáról májusban távozott korábbi elnök kijelentette, hogy az MSZP az egyetlen baloldali párt, és ő továbbra is azért fog dolgozni, hogy ez az erő önálló maradjon és megerősödjön. Úgy tudjuk, Mesterházy saját bevallása szerint a párt érdekében nem reagált kritikákra, de kijelentette, annyit azért párttagként elvár, hogy akiknek van médiafelületük, felelősséggel éljenek a nyilvánossággal. Bár senkit nem nevesített, világos volt, hogy a Deák Ferenc Körre célzott. Arra a régről ismert politikusokból és néhány új arcból álló csapatra, amely új alapszabályt szorgalmazott és azt, hogy az elnökség kétharmada ne legyen a frakció tagja.
A választmány vezetéséért újrainduló Botka László beszámolójában kiemelte, a szocialisták nemcsak a választásokat veszítették el, hanem egy kicsit önmagukat is, ezért újra el kell hitetni az emberekkel, hogy értük dolgoznak. Zárt ajtók mögött a párt testületeinek vezetői is beszámoltak, ám értesülésünk szerint ehhez érdemben nem szólhattak hozzá a küldöttek, amit rosszul fogadtak.
A reggel 9-től este 19 óráig tartó tisztújításon először az új elnököt, a választmány vezetőjét, valamint a párt elnökhelyettesét választották meg. Tóbiás elnökké választást 263-an - a leadott voksok 92 százaléka - támogatták. Botkát 267 szavazattal, 93,68 százalékos aránnyal választották az országos választmány elnökévé, Gőgös Zoltánra, aki végül egyedül indult az elnökhelyettesi pozícióért, 266-an voksoltak, ez is csaknem 94 százalékos többséget jelentett.
Tóbiás beszéde után választották meg a párt három új alelnökét. Az első fordulóban majdnem 72 százalékkal Ujhelyi István szocialista EP-képviselő futott be, vele együtt választották meg Márton Rolandot, a székesfehérvári szervezet elnökét, aki eddig a választmány elnökhelyetteseként dolgozott, és akit a Deák Kör is támogatott. Lukács Zoltán frakcióvezető-helyettes csak a második körben lett alelnök, a vele versenyben lévő Tóth Csaba zuglói pártelnök ugyanis nem kapott elég voksot. Kovács László volt uniós biztos már az első szavazáskor lemaradt a posztról.
A kilenc elnökségi helyről hosszan voksoltak a küldöttek. A rendezvényen lépett vissza az utolsó pillanatban Gúr Nándor eddigi alelnök, Demeter Márta eddigi elnökségi tag és Kunhalmi Ágnes, aki budapesti elnökként az elnökségi ülések állandó meghívottja. Ám így is sok volt a jelentkező. Szocialista politikusok lapunknak azt mondták, karakteres, baloldali elnökséget választottak, azt azonban elismerték, hogy az új testületben sok az ismeretlen, akiknek majd bizonyítani kell. Hozzátették: jelzés lehet, hogy a Mesterházy által összeállított frakció tagjai közül szinte mindenki kiszorult a vezetésből.