Komárom;álláskeresők;Nokia-üzem;

A Microsoft novemberig bezárja a komáromi gyárát, amely mintegy 1800 munkavállalót foglalkoztat jelenleg. MTI Fotó: Krizsán Csab

- Kelendőek a kirúgott nokiások

Már több cég, köztük az Apple iPhone-jához alkatrészeket gyártó Foxconn leányvállalata is érdeklődik a komáromi Nokia-üzem bezárása után elbocsátott dolgozók foglalkoztatása iránt.

A Foxconn leányválallata, a PCE Paragon Solution Kft., egyébként már rendelkezik termelőegységgel Székesfehérváron, és van gyártóegysége a komáromi Nokia-gyár közelében is, amelyet most fejlesztenének - tudta meg a nol.hu. László Zoltán, a Vasas Szakszervezet helyi alapszervezetének vezetője a sajtóban nyilatkozva azt közölte, más cégek is érdeklődnek az elbocsátás előtt álló munkavállalók iránt, de a konkrét cégneveket nem említett.

A Microsoft múlt hét csütörtökön jelentette be, hogy bezárja az 1800 dolgozót foglalkoztató komáromi Nokia-gyárat, mert a termelést Ázsiába telepíti át. A beszállítókkal együtt mintegy 2500 ember megélhetése került veszélybe. Eddig nagyjából 400-500 dolgozó elhelyezkedése tűnik megoldhatónak. Az érdeklődő vállalatok között olyan nemzetközi óriás is akad, mint az Audi.

Szijjártó Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a Microsoft bejelentését követően elmondta: a kormányzat a gyárbezárás következményeinek enyhítésére öt elemből álló akciótervet dolgozott ki. Ennek részeként az államtitkár utasította a befektetési ügynökség vezetőit, hogy azonnal gyorsítsák fel az előrehaladott tárgyalásokat azzal a három külföldi vállalattal, melyek Komáromban jelentős munkahelyteremtéssel járó termelő beruházást akarnak létrehozni.

Az Unió az orosz gáztól való függőség csökkentését szeretné elérni és ezért támogatná a horvátországi Krk szigetén, az INA telephelyére tervezett cseppfolyósított gázfogadó állomás megépítését. Ám feltehetően csak akkor, ha az oroszok nem szereznék meg az INA céggel együtt a beruházás jogát is. A héten folytatódik a Mol és a horvát kormány megbeszélése az INA jövőjéről. Az Európai Bizottság egyre határozottabban lép el a Déli Áramlat építése ellen.