palesztinok;Izrael;Gázai övezet;rakéták;szárazföldi hadműveletek;

Csütörtökről péntekre virradóra kezdődött meg a szárazföldi hadművelet FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ILIA YEFIMOVIC

- Távolodik a közel-keleti béke

Össztüzet zúdított a Gázai –övezetre Izrael. Kilenc napig tartó légicsapások után tegnap hajnalban a hadsereg elkezdte a szárazföldi hadműveletet. A nemzetközi közösség bírálja Izraelt a civil áldozatok miatt, de a Nyugat elismeri jogát az önvédelemre. Eközben folynak a diplomáciai tapogatózások a tűzszünet érdekében.

Csütörtökről-péntekre virradó éjszaka az izraeli hadsereg meglépte azt, amit 2012 novemberében a felhőoszlop hadművelet idején nem – elindította a napok óta készenlétben álló szárazföldi hadműveletet a Gázai-övezet ellen. Annak ellenére, hogy ezzel Izrael biztosan számíthatott a nemzetközi közösség bírálatára, a szárazföldi hadműveletről mégis egyhangúlag döntött a biztonsági kabinet. Csütörtökön este újabb 18 ezer izraeli tartalékos mozgósítását hagyták jóvá Jeruzsálemben, ezzel 65 ezerre emelkedett a július 8-án kezdődött hadművelet során behívott izraeli katonák száma.

A világ egyik legsűrűbben lakott területére, (Gázában 5 ezer fő jut egyetlen négyzetkilométerre) kilenc napig tartó légicsapások után vonult be a hadsereg, azzal a céllal, hogy hogy véget vessenek a Hamász napok óta tartó Izrael elleni rakétatámadásainak és „jelentős csapást mérjenek” az övezetet ellenőrzése alatt tartó szélsőséges iszlamista fegyveres szervezetre, hogy Izrael lakossága a terrortámadásoktól való rettegés nélkül élhessen. Ugyancsak prioritás a Gázai övezetből Izraelbe vezető alagutak megsemmisítése, amelyeken a Hamász fegyveresei beszivárogtak Izraelbe.

Hozzájárulhatott a hadművelet megindításához az is, hogy az egyiptomi közvetítésű tűzszünetet nem fogadta el a Hamász fegyveres szárnya, miközben a politikai vezetés hajlott a tárgyalásra. Nyilvánvalóvá vált, jelen körülmények között elképzelhetetlen egy tartós fegyvernyugvás, és bármit vállal fel a Hamász politikai vezetése, azt nem valószínű, hogy tiszteletben tudja tartatni még saját fegyvereseivel, az Ezedin al-Kaszám Brigádokkal sem.

Benjamin Netanjahu kormányfő péntek délután bejelentette a szárazföldi hadművelet szélesítését. A Gázai- övezetet minden irányból – szárazföldön, levegőben és vízen – is támadja most már Izrael, a katonák tüzérségi fedezettel nyomulnak előre. Az offenzíva eddig hatékony. Az izraeli légierő száz célpontra mért csapást, megsemmisítette a Hamász 20 rakétakilövő állását és kilenc alagutat. Az utóbbi időben, a Hamász szinte állandósulni látszó rakétatámadásai idején 80-90 százalékos hatékonysággal működő Vaskupola légvédelmi rendszer, a szárazföldi offenzíva idején sem pihent, hiszen a radikális palesztin szervezet folytatta a rakétatámadásokat.

Az áldozatok száma is nőtt. Az offenzíva első fél napjában – hivatalos jelentések szerint – húsz palesztin fegyveres és két izraeli katona vesztette életét. Az izraeli hadsereg lakóhelyük elhagyására szólította fel a hadműveleti zónában élő gázaiakat, de a légicsapások idején ezeket a felszólításokat figyelmen kívül hagyták, mert a Hamász közleményben azt állította, az intés csupán "a pszichikai hadviselés részét jelenti". A gázai civil áldozatok száma napról napra aggasztóan növekedett, a szárazföldi hadművelet megkezdésével ez még súlyosbodni fog. Híradások szerint a civil halálos áldozatok száma az övezetben már a szárazföldi hadművelet előtt 232 volt, közöttük nagyon sok kiskorú és kisgyerek.

Az offenzíva időtartama nem ismert, izraeli vezetők szerint addig tart, míg szükséges. Szakértők állítják, vélhetően nem tartós megszállást tervez az izraeli haderő, hiszen 2005-ben önként vonult ki az övezetből.

Az eddigieknél mérsékeltebb hangon beszélt Orbán Viktor a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában Jean-Claude Junckerről. Az interjúban ezúttal nem esett szó arról, hogy megígérte a magyar választóknak: nem támogatják a volt luxemburgi miniszterelnöknek az Európai Bizottság élére való jelölését.