Az eddigi adatok szerint a gépen 154 holland, 27 ausztrál, 11 indonéz, 6 brit, 4 belga, 4 német, 3 fülöp-szigeteki, valamint egy kanadai állampolgár utazott. Csütörtökön több hírügynökség azt is közölte, 23 amerikai volt a gépen, hivatalosan azonban ezt nem erősítették meg Washingtonból. Magyar áldozatról nincs jelentés. Igaz, még nem azonosították az összes áldozatot. Az utasok közül sokan Ausztráliába, az AIDS konferenciára tartottak.
Josh Earnest fehérházi szóvivő közölte, alapvető jelentőségű, hogy minden részletre kiterjedő, független vizsgálat indulhasson. Washington felszólította Oroszországot, támogassa az azonnali tűzszünetet, hogy a mentőcsapatok elérhessék a tragédia helyszínét. Utalt arra, a nemzetközi fellépést az ENSZ Biztonsági Tanácsa koordinálhatná. Philipp Hammond, néhány napja kinevezett brit külügyminiszter is az ENSZ által irányított nemzetközi vizsgálat megindítását követelte. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is nyilvános nyomozásért szállt síkra.
A független, átlátható vizsgálat azonban egyelőre vágyálomnak tűnik. A gép lezuhanása után a roncsokat a szakadárok vették körül. Azt állították, megszerezték a maláj légitársaság járatának fekete dobozát. Az Egyesült Államok műholdfelvételekre hivatkozva közölte, hogy orosz rakétával találták el a Boeing 777-est. Szakértők azonban most arra próbálnak választ találni, ki lőtte ki a rakétát. A tragédia után az után az ukránok és a szakadárok is egymásra mutogattak. A jelek többsége azonban arra utal, hogy a szeparatisták lőhették ki a gyilkos rakétát. Ukrán politikusok már röviddel a gép lezuhanását követően Moszkvára mutogattak.
Nem sokkal a gép lezuhanása után a Kremlhez hű hírportál, a Lifenews azt közölte, a szeparatisták lelőttek egy An-26 típusú ukrán szállítógépet. Nem sokkal később parancsnokuk, Igor Sztrelkov is szólásra jelentkezett a Vkontakte közösségi oldalon lévő internetes naplójában. Azt állította, „lelőttünk egy AN-26-ost”. A gép lelövése annak a helynek a közelében történt, ahol a maláj járat is lezuhant. Sztrelkov azt is hozzátette, „mindenkit figyelmeztettünk arra, ne jöjjenek a légterünkbe”. Időben is egyezik az állítólagos AN-26-os és az MH17-es lelövése.
Igor Sztrelkov később törölte ezt a bejegyzését, s magyarázkodni kezdett. Mint írta, a bejegyzés valójában nem is tőle származik, hanem egy internetes fórumról vette át. Azt is hozzátette, a maláj gépet nem is föld-levegő rakétával találták el, hanem egy ukrán gép lőtte le. Az orosz médiumok át is vették a közlést azt állítván, hogy egy ukrán vadászgépet fedeztek fel a Boeing közelében. Orosz források rendre azt hajtogatták, hogy a szeparatisták nem is rendelkeztek olyan rakétával, amellyel ilyen magasságot képesek lettek volna elérni.
Ez a magyarázat azonban nem tűnik hitelt érdemlőnek. Néhány hete, június végén a szeparatisták elfoglalták az ukránok egy katonai bázisát, ahol a légvédelmi rendszer egy részét, Buk raakétákat is megkaparintottak. Csütörtöki közlés szerint ilyen lövedékkel találták el az utasszállítót. Moszkvában egészen vad összeesküvésselméletek is napvilágra kerültek. Ezek szerint az ukránok valójában Vlagyimir Putyin Latin-Amerikából hazatérő gépét akarták eltalálni.
A szakadárok bűnösségét igazolná egy az ukránok által közzétett lehallgatott beszélgetés, amely az oroszbarát szeparatisták kommunikációját tartalmazza. Ebben egyértelműen elismerik, hogy ők lőtték le a gépet. Hillary Clinton volt amerikai külügyminiszter, az amerikai demokraták esetleges elnökjelöltje a PBS televízióban azt közölte, minden jel szerint az orosz ellenállók voltak a tettesek. Egy orosz kormányzati illetékes is azt állította, „minden út bizonyos tekintetben az oroszokhoz vezet”. John McCain republikánis szenátor is a szakadárokat tette felelőssé.
Vlagyimir Putyin elnök ezzel szemben Kijevet tette felelőssé a katasztrófáért, mert az ország területén történt a tragédia. Petro Porosenko ukrán elnök ezzel szemben terrorcselekményről tett említést. Jelentések szerint fosztogatók tűntek fel a lezuhant gép roncsainak közelében..