Fidesz-kormány;Helyettes államtitkárok;

- Majdnem száz helyettes államtitkár dolgozik

Összesen 98 helyettes államtitkára lesz a harmadik Orbán-kormánynak, ennyien még sosem viselték ezt a tisztséget a rendszerváltás óta - írta a Blikk. A napilap szerint a legtöbbjükről azonban még azt sem lehet tudni, milyen területért felelnek, mert a kinevezésükről hírt adó Magyar Közlönyből és a kormányzati portál információiból sem derült ki, hogy mivel is foglalkoznak. 

Tavasszal még 76 helyettes államtitkára volt a kormánynak, a mostani növekedésért a jelentősen kibővült hatáskörrel rendelkező Miniszterelnökség - itt 11-ről 26-ra nőtt a számuk -, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) felel, ahol 17 helyettes államtitkár van, a szaktárcák közül a legtöbb.

A közelmúltban a miniszterelnök kinevezte az új fővárosi és megyei kormánymegbízottakat is, összesen 20-at, akik a kormányhivatalokat vezetik majd. Ők hivatalosan ma veszik át kinevezési okmányukat. A "főispánok" nem lehetnek országgyűlési vagy önkormányzati képviselők. Köztük - akárcsak a helyettes államtitkárok között - is több, az Országgyűlésből kiesett kormánypárti parlamenti képviselő van, például Demeter Ervin.

Az Együtt-PM arra szólította fel a kormányt, hogy hozza nyilvánosságra, pontosan milyen feladatokat lát el a csaknem 100 helyettes államtitkár. "A választóknak joguk van tudni, miért fizetnek az adójukból állami vezetővé előlépő leszerepelt fideszes képviselőket" - közölte a pártszövetség.

Hiába terjesztette be javaslatát Heisler András Mazsihisz-elnök Schwezoff Dávid - a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) nemrégiben megválasztott új ügyvezető igazgatója - visszahívásáról, a BZSH július 16-án összeült elöljárósága nem is tárgyalta az ügyet - írta a Szombat című lap. Néhány napja még olyan hírek jelentek meg, miszerint Tordai Péter BZSH-elnök bekérette Schwezoff diplomáit, nyelvvizsgáit és egyéb, végzettséget igazoló papírjait.