hulladék;HEBC;Magyar Európai Üzleti Tanács;

- Sajátos és nem tetsző a magyar jövőkép

Az elmúlt években "kirajzolódni látszott", hogy a kormánynak van jövőképe és stratégiája, nyilvánossá azonban csak az egyes intézkedések váltak. A gazdasági élet egyöntetűen üdvözölné, ha a kormányzat a Magyarország jövőjére vonatkozó elképzeléseit egy országstratégiában összegezné és azt nyilvánosságra hozná - írja az a 15 hazai cégvezető, aki immár 16. alkalommal készítette el a Magyar Európai Üzleti Tanács éves jelentését, amit tegnap mutattak be.

Senki nem gondolja, hogy egy stratégia menet közben nem szorul korrekcióra, de hogy ilyen átlátható, átfogó és közérthető anyag megjelenjen, mindannyian várjuk - tették hozzá. A dokumentum - amelynek minden mondata a vállalatvezetők teljes egyetértésével született - kiemeli, hogy az elkövetkező időszak legfontosabb kérdése, sikerül-e megteremteni azt a befektetőbarát környezetet, ami hozzásegíti Magyarországot a gazdasági fejlődés következő szintjéhez.

A jelentés utalt arra is, hogy az energia és a közművek területén nő az állami szerepvállalás, ennek kapcsán megjegyezték: "Ez a gazdaság számára dilemmát jelent. A piac akkor működik jól, ha szabadpiaci verseny érvényesül" - sugallja a jelentés rendkívül óvatosan azt, hogy mindennek nincs kedvező üzenete a külvilág felé. Ez egyértelműen azt jelenti, hogy a mértékadó hazai cégvezetők elutasítják a magyar kormány államosítási szándékait.

A jelentés ismertetésekor felszólalt Szijjártó Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára is, aki a dokumentumból a neki tetsző részeket idézte: egyre több jel mutat arra, hogy új szemléletre van szükség a világban, a korábbi, termelés- és fogyasztás vezérelt politikák újragondolásra szorulnak. Úgy vélte, hogy nem tartanánk itt, ha a sokak által sürgetett megszorítási politikát folytatta volna a kormány 2010 után. A vállalatvezetők által felvetett gondok és kérdések azonban nagyobbrészt megválaszolatlanok maradtak. E szerint létezik a vállaltvezetők által tapasztalt és megélt valóság, és a kormány kínálta, fényezett pozitív országkép.

A kormány és az ügyészség mellébeszél Hernádi Zsolt kirakatperével kapcsolatban - állítja a Liberális Párt (MLP). A kormány érintett tagjai és Polt Péter legfőbb ügyész is válaszolt Fodor Gábornak, a Liberális Párt országgyűlési képviselőjének írásban feltett kérdéseire a Lengyelországban hetekkel ezelőtt kirobbant Mol-Hernádi botrányról. Válaszuk azonban nem volt kielégítő a kérdező számára.