energia;napenergia;Európa;

- Folyamatosan nő Európában a napenergiából termelt áram mennyisége

A világon tavaly 1248 gigawattóra áramot termeltek a naperőművek, ezen belül Európában 38,4 gigawattóra áramot termeltek csak az újonnan belépett naperőművek, míg Magyarországon a termelés a becslések szerint 20 százalékkal nőtt és 9,5 gigawattórát tett ki - közölte a HST-Energy Kft. az MTI-vel.

 A megújuló energetikai eszközöket forgalmazó és szaktanácsadó cég közleménye idézi az Európai Fényelektromossági Ipari Egyesülés (European Photovoltaic Industry Association, EPIA) adatait, amely idénre 40 gigawattra teszi a belépő új kapacitást, ami négy év múlva már - éves szinten - 55 gigawattra nő.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal 2012-es adatai szerint a magyar napenergia - fotovoltaikus - kapacitás 12 megawatt volt, és éves 20 százalékos növekedést valószínűsítettek. Összehasonlításul: Németországban a beépített kapacitás múlt év végén 36 gigawattot tett ki

A magyarországi teljes kapacitásból 10,4 megawattra tehető a háztartási kis erőművek teljesítménye, amely 1440 háztartási méretű naperőmű. A teljes éves fotovoltaikus villamos energia termelés 7,98 gigawattóra volt 2012-ben.

A tájékoztatás szerint világszinten gyors átrendeződés tapasztalható ezen a piacon. Míg 2011-ben még Európában telepítették a világ napelemes rendszereinek közel 70 százalékát, addig a tavaly ez az arány már 30 százalék alá esett. A beruházások 57 százaléka a folyamatosan erősödő ázsiai piacon történt.

Németországban már olyan kedvezőek a feltételek, hogy egy napelemes rendszer segítségével 1 kilowattórányi áramot már 12-15 eurócentért is elő lehet állítani. Új üzleti modellek is megjelentek, akár bérleti- vagy lízing konstrukcióban is hozzá lehet jutni a megújuló energiát termelő eszközökhöz.

Pénteken függeszthetik fel az iráni atomprogramról folyó tárgyalásokat, amelyen Teherán, illetve az 5-1-ek, azaz az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország képviselői vesznek részt. Ezzel együtt meghosszabbítják az atomprogramról szóló, tavaly novemberben kötött ideiglenes megállapodás hatályát is. Addig marad érvényben, amíg le nem zárják a megbeszéléseket. A FARSZ iráni hírügynökségnek nyilatkozó forrás azt közölte, a megbeszélések vége semmiképpen sem jelenti azt, hogy zsákutcába jutottak volna a tárgyalások.