Az orosz ellenzéki 64 éves korában, múlt szombaton hunyt el. Elvhűségéért, állhatatosságáért, jogvédő tevékenységéért és az orosz demokrácia megteremtéséért Dmitrij Medvegyev miniszterelnök is méltatta, családjának pedig Vlagyimir Putyin orosz és Petro Porosenko ukrán államfő egyaránt részvétét nyilvánította.
A ravatalnál, amelyet az Andrej Szaharovról elnevezett központban állítottak fel, Mihail Fedotov, az orosz elnök mellett működő emberi jogi tanácsadó testület elnöke, Lev Ponomarjov, az Emberi Jogokért nevű szervezet vezetője, Alekszej Venyediktov, a kritikus hangnemű Eho Moszkvi rádió főszerkesztője és a parlamenten kívüli orosz ellenzék több ismert képviselője is megjelent.
Borisz Nyemcov volt miniszterelnök-helyettes, az RPR-Parnasz párt és a Szolidaritás mozgalom társelnöke, valamint Nagyezsda Tolokonnyikova, a Pussy Riot punkegyüttes tavaly decemberben börtönből szabadult, jelenleg jogvédő tevékenységet folytató tagja is lerótta kegyeletét Valerija Novodvorszkaja nyitott koporsójánál. A későbbiekben az ellenzéki politikus hamvait a sztálini terror áldozatainak is végső nyughelyeként szolgáló moszkvai Donszkoj kolostor temetőjében helyezik el.
Novodvorszkaja búcsúztatója egyfajta ellenzéki tüntetéssé vált, a résztvevők "A hősök nem halnak meg" és "Oroszország szabad lesz" jelszavakat skandáltak. Az internetes közösségi oldalakon látható felvételek tanúsága szerint voltak, akik azért mentek el végső búcsút venni az elhunyt ellenzéki politikus-jogvédőtől, mert az elmúlt hónapok orosz-ukrán válságában nyíltan kiállt Ukrajna mellett.
Valerija Novodvorszkaját a szovjet rendszer idején, 1969-ben, 19 éves korában kórházi, pszichiátriai kényszergyógykezelésre ítélték, mert hatalomellenes röplapokat terjesztett. Másfél évig ideggyógyászati szerekkel kezelték. 17 alkalommal vették őrizetbe szabálysértésért, két alkalommal megjárta a hírhedt lefortovói börtönt, amely 1954 és 1991 között a szovjet titkosszolgálat (KGB) börtöne volt, majd 1995-től 2005-ig a KGB utódjának, az FSZB-nek a fogdája.
Az 1960-as évektől általános gyakorlat volt a Szovjetunióban, hogy az ellenzékieket pszichiátriai intézetekbe zárták. A szovjet rendszer bukását követően Valerija Novodvorszkaja is létrehozott egy ellenzéki pártot Oroszországban, a Demokratikus Szövetséget.
Az angolul és franciául folyékonyan beszélő aktivista Vlagyimir Putyin legkeményebb kritikusa volt. "Putyinhoz mentem férjhez, nem támogatom, és ő sem támogat engem" - írta ironikusan 2009-ben az ellenzéki, aki egyébként sohasem ment férjhez. Újságíróként egyebek közt a Novoje Vremja című politikai hetilapban publikált, és az Eho Moszkvi rádióban is hangoztatta véleményét.