A szervezet 2014 tavaszán egy hónapos intenzív kutatást folytatott a terhesség-megszakítás előfeltételeként törvényileg előírt kötelező védőnői tanácsadásokról. Mint írták, a törvény ugyan kijelöli a tanácsadás során említendő tartalmi elemeket, az egyes témákon belül szabadságot hagy a védőnőnek. Mivel a jogszabály megfogalmazása önmaga is ellentmondásos - egyszerre vár el a védőnőtől nyomásgyakorlást a magzat megtartása érdekében, és a kérelmező méltóságának és érzéseinek tiszteletben tartását - ez igen nehéz helyzet elé állítja a törvény betartására köteles védőnőt.
A PATENT azt vizsgálta, hogy a tanácsadás során tiszteletben tartották-e az ott megjelent nők döntési szabadságát, autonómiáját és emberi méltóságát, továbbá milyen bánásmódban részesítették őket, milyen hangnemben kommunikáltak velük és milyen információkat adtak át nekik. A kvalitatív kutatás keretében hat kérdezőbiztos hét budapesti kerületben és tizenkét vidéki településen készített összesen 101 interjút a tanácsadásról kijövő nőkkel.
Megállapították: a tanácsadásra érkezők tájékoztatása nagy különbségeket mutat, mind az elhangzott információk mennyiségét, minőségét, mind pedig a tanácsadó hangnemét illetően. A 101 megkérdezettet az esetek 13 százalékában érte sérelem (befolyásolás, hibáztatás, érzelmi nyomásgyakorlás) a tanácsadás során. Miután azonban sok nő a (jog)sértő bánásmódot természetesnek, megérdemeltnek veszi, valamint a közvetlenül a tanácsadás után lezajlott interjúkra az igazán feldúlt nők nem vállalkoztak, a PATENT feltételezi, hogy ennél nagyobb a tanácsadás során előforduló jogsértések aránya. A megkérdezettek mintegy fele egyébként nem kapta meg az előírt mennyiségű és minőségű információt.