Európai Parlament;Európai Bizottság;Jean-Claude Juncker;

Fotó: MTI, Beliczay László

- Munkát, növekedést ígér az EU-bizottság új elnöke

Az európai versenyképesség erősítése és a beruházások ösztönzése lesz az elsőszámú prioritás az Európai Unió bizottságának kedden megválasztott elnöke,  Jean-Claude Juncker számára.

Junckert, aki öt évre kapott mandátumot az európai képviselőktől, 422 szavazattal választották meg 250 ellenében. Megválasztásához minősített többségre volt szüksége, azaz a 751 voksból legalább 376-ra.

A luxemburgi politikus Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén, még megválasztása előtt  elhangzott programbeszédében ígéretet tett arra, hogy hivatali idejének első három hónapjában a munkahelyteremtést, a növekedést és a beruházásokat ösztönző csomagtervet készít, amelyre az Európai Beruházási Bankon keresztül 300 milliárd eurót mozgósítanak a következő három évben. Juncker szerint a munkanélküliek kérdését úgy kell kezelni, mintha ők alkotnák az Unió 29. tagállamát. A növekedés ösztönzését célozza az a terv is, hogy enyhítenek a kis- és középvállalkozások pályázatait nehezítő bürokrácián.

A beszédben Juncker elkötelezte magát a jelenleg zajló európai csatlakozási tárgyalások mellett, különös tekintettel a balkáni államokra, amelyeknek véleménye szerint "szüksége van egy európai perspektívára", egyúttal leszögezte, hogy a következő 5 évben nem bővítik tovább az Uniót.

„Kevesebb ideológiát, több pragmatizmust” – ez volt Juncker jelszava, aki szerint a tagállamoknak le kell mondaniuk a nacionalizmusról és csapatként kell játszaniuk.

Az elnökjelölt figyelmeztetett: Nő az európai intézmények és a polgárok közötti távolság, ezért az európai tisztségviselőknek és az EP-képviselőknek kötelességük világossá tenni a polgárok előtt az Unió működését. Juncker ennek kapcsán javasolta, hogy tegyék nyilvánossá a különböző európai lobbik listáját is.

Hangsúlyozta továbbá, hogy szükség van Európa mélyreható reformjára, és bár megérti, hogy sokan féltek a reformoknak, sokkal nagyobb kockázattal jár, ha ezek elmaradnak. Ugyanakkor leszögezte: az európai belső piac szabályai nem írhatják felül a társadalmi szabályokat. „A szociális piacgazdaság lelkes híve vagyok. Mindenki jóléte legyen az alapelvünk. A társadalmi párbeszéd elnöke akarok lenni” – mondta. 

Juncker szerint szükség van az eddiginél szorosabb együttműködésre a külpolitika és a védelmi politika terén, de nem a NATO-val konkurálva. Ugyancsak közös politikát szorgalmazott a bevándorlási kérdésben. Úgy vélekedett, hogy Európának a következő 50 évben nagy szüksége lesz a legális bevándorlás szabályozására. Meg kell védeni az Unió külső hatásait  és harcolni kell az olyan bűnbandák ellen, amelyek mások bőrén gazdagodnak meg.

A politikus síkra szállt a dolgozók szabad munkavállalásáért, mert ez szerinte „nem veszély, hanem lehetőség”, egyúttal harcot hirdetett az adócsalások és a pénzmosások ellen.

A leendő bizottsági elnök fontos feladatként jelölte meg a közös, stabil energiapolitikát, amellyel csökkenteni lehet számos tagállam energiafüggését. Ennek érdekében születik meg az a célkitűzés, hogy 30%-kal növeljék 2030-ig az uniós államok épületeinek energia-hatékonyságát.

Juncker némi ellenállást tapasztalhatott beszéde során a brit euroszkeptikus képviselők részéről, amikor kiállt a közös európai pénz mellett, mondván, hogy az "euró nem megosztja, hanem megvédi Európát".

A leendő elnök bejelentette, hogy a közös európai értékek, a jogállamiság és az alapvető jogok védelmezése jegyében, ugyanakkor "megfelelő módon figyelembe véve a 28 tagállam eltérő alkotmányos és kulturális hagyományainak sokféleségét", alapjogi és jogállamisági biztosi tárcát kíván létrehozni az EU-bizottságban. E terület biztosának lesz a feladata az is, hogy levezényelje az EU csatlakozását az Emberi Jogok Európai Egyezményéhez, amelyet a strasbourgi székhelyű Európa Tanács égisze alatt dolgoztak ki. Az egyezményhez való uniós csatlakozást az EU alapszerződése kötelezettségként fogalmazza meg, de az mindeddig nem történt meg.

"Az EU-ban nincs helye diszkriminációnak, sem nemzetiség, sem nemi hovatartozás illetve irányultság, sem etnikai származás, sem vallási vagy más meggyőződés, sem valamilyen kisebbséghez tartozás alapján" - hangsúlyozta Juncker. Kilátásba helyezte: fenn kívánja tartani azt a törekvést, hogy e területen - vagyis a diszkrimináció tilalmáról - szülessen uniós irányelv, és rá kívánja venni az egyes érintett tagországi kormányokat, hogy adják fel ezzel kapcsolatos ellenállásukat.

 

Az orosz bankoknál nyitott takarékbetétek több mint felét, az ukrán bankokban elhelyezett takarékbetétek pedig több mint 20 %-át szüntették meg az ukrajnai lakosok az idei év első hat hónapjában, közölte a Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő ügynökség. Az ország középső és nyugati területein kisebb mértékben veszik ki megtakarításaikat az emberek a bankokból.