A 2000-es évek elején a földterületek erőszakos kiközösítése előtt még 4500 fehér gazda élt az országban. "Nemet mondunk a földünket uraló fehérekre" - harsogta az elnök pártja, a Zanu-PF egyik múlt heti rendezvényén, hozzátette: "el kell tűnniük az országból". Mint fogalmazott, reméli, hogy üzenetét Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban is tisztán meghallják.
A fehérekkel szembeni hadjárat mindig akkor erősödik az országban, amikor a gazdaság romokban hever. A kormányzat populista és rendkívül veszélyes szólamokkal próbálja elhárítani a felelősséget.
A Zanu-PF nyilvánvaló csalással nyerte meg a tavalyi parlamenti választást, s az előző koalíciós partner, az ellenzékbe került Demokratikus Választás Mozgalom (MDC) által elért gazdasági sikerek mára a múlt ködébe vesztek. A Zanu-PF ugyanis finanszírozhatatlan programmal állt elő. Ennek következtében a pénzügyi helyzet rosszabb mint valaha.
Az országban is egyre többen tartják károsnak Mugabe fehérellenes retorikáját. A gazdák szövetségének elnöke, Charles Taffs rendkívül veszélyesnek nevezte az agg államfő kijelentéseit. Mint mondta, ezzel csak elriasztja a befektetőket. Bár Mugabe azt állította, a külföldiek alapíthatnak cégeket a mezőgazdasági szektoron kívül is, ugyanakkor bevételüktől függően a részesedés 51 százalékáról le kell mondaniuk.
A gazdasági nehézségeket tetézi, hogy Zimbabwe nem tud új hitelhez jutni. Partick Chinamasa pénzügyminiszter azt közölte, "ha rossz, buta dolgokat csinálunk, az természetesen hatással van hitelképességünkre is". A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap 1999-ben beszüntette a hitelprogramot a kisajátítások, az úgynevezett földreform megindítása után.
Mivel üres az államkassza, a kormány az adóból próbál bevételre szert tenni. A megtermelt javak 80 százaléka azonban az árnyékgazdaságból származik. Az idei évre 4,1 milliárd dollár adóbevételt irányoztak elő, az első negyedévben azonban csak 805 millióval gyarapodott az államkincstár.