kormány;Déri Múzeum;Munkácsy-trilógia;Halász János;

A Krisztus-trilógia – Krisztus Pilátus előtt, Ecce Homo, Golgota, –a debreceni Déri Múzeumban. A közönség csak vasárnapig látoga

- Tízszeres árat kértek a Pilátusért

Az értékbecslő által megállapítottnál tízszer drágábban adta volna el  Munkácsy Mihály Krisztus Pilátus előtt című festményét a kanadai Hamilton Művészeti Galéria, ezt az árat azonban Halász János, akkori kulturális államtitkár sokallta, így most a képet elviszik a debreceni Déri Múzeumból.

Nem maradhat együtt Munkácsy Mihály Krisztus-trilógiája: a Krisztus Pilátus előtt című festmény visszatér Kanadába, miután a megvásárlásról, illetve a bérleti időszak meghosszabbításáról szóló, kormányzati szintű tárgyalások nem jártak sikerrel - közölte Nehéz Attila, a Déri Múzeum szóvivője. Tájékoztatása szerint a kanadai Hamilton Művészeti Galéria tulajdonában lévő alkotás tartós bérleti joga július végén jár le, és mivel a képet a következő hetekben elő kell készíteni a tengerentúli szállításra, már csak vasárnapig látható együtt a trilógia Debrecenben. Szentkirályi Miklós restaurátorművész, a Szépművészeti Múzeum főrestaurátora korábban úgy nyilatkozott, hogy a képek szállítása "borzasztó rizikóval jár".

Sem a kulturális tárca, sem a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nem adott választ kérdéseinkre, hogy milyen erőfeszítéseket tettek a kép megszerzéséért, ám kormányzati forrásból megtudtuk, hogy az utóbbi hónapokban élénk tárgyalások folytak a kulturális tárca, az MNB és a kanadai tulajdonos között. Az állami fél a Magyar Nemzeti Bank rendelkezésére álló 30 milliárdos Értéktár nevű alapból - melyet egyébként épp a külföldre került nemzeti javak visszaszerzésére hoztak létre - kívánta finanszírozni az ügyletet. Úgy tudjuk Halász János leköszönt kulturális államtitkár tárgyalt Kanadában is, ám a tulajdonos a hivatalos értékbecslés összegének tízszeresét kérte a képért. Nem tudjuk, pontosan mennyi volt az értékbecslő által megállapított összeg, de a hatalmas méretű, irdatlan szállítási, tárolási költségű festmény ára a nemzetközi műtárgypiacon szakemberek szerint a 200 millió forintos összeget nem éri el. Természetesen ez roppant relatív: a képnek egyetlen komoly vásárlója lehet, a magyar állam, hiszen nemzeti festőnk emblematikus művéről van szó. Ha a kanadai tulajdonos aukcióba bocsátaná a képet, meglehetősen kiszámíthatatlan, milyen áron sikerülne megvásárolni azt.


Az Ecce Homo című kép a magyar állam, a Golgota Pákh Imre amerikai-magyar műgyűjtő tulajdonában van, a Krisztus Pilátus előtt című festmény pedig a kanadai Hamilton Művészeti Galériáé. Munkácsy Mihály Krisztus szenvedéstörténetét feldolgozó alkotásait először 1995. augusztus 25-én láthatta együtt a közönség a debreceni Déri Múzeumban. A három alkotást 2010 és 2012 között Pécsett és Budapesten, majd Bécsben is bemutatták.


A Krisztus Pilátus előtt című festmény több mint 35 vázlat után 1881-re készült el. Először Párizsban mutatták be, ahol néhány hónap alatt több ezren látták a művet. Sedelmeyer, Munkácsy Mihály menedzsere a siker láttán több európai országban, 1882-ben Budapesten majd Amerikában, New Yorkban az Old Tabelnacle-ben is kiállította. Itt találkozott az alkotással a későbbi tulajdonos John Wanamaker, aki a bemutató után 175 ezer dollárért megvásárolta. Egy rövid kitérő - a Chicagói Világkiállítás - után családi otthonában helyezte el, ahol 1907 februárjában tűz pusztított, ekkor keretéből kivágva, hóra dobva mentették meg. Restaurálás után, 1911-ben a Wanamaker üzletház emeleti részén helyezték el. Vastag drapériával védték, húsvét ünnepén a vásárló közönség megtekinthette. 1988-ban az örökösök megváltak a képzőművészeti gyűjteményükben őrzött alkotástól. Mint Martos Gábor szakíró elmondta, a Sotheby's árverésén nem érkezett licit a képre, azt visszahívás után a kikiáltási áron, 60 ezer amerikai dollárért Joseph Tanenbaum, kanadai származású üzletember vásárolta meg, s hogy adóalapját csökkentse, néhány év múlva Hamilton városának ajándékozta. A Hamilton Művészeti Galériában 5,4 millió kanadai dollár (több, mint egy milliárd forint) eszmei(!) értéken tartják nyilván a festményt, s a helyi szabályok szerint 2012-től vált eladhatóvá.

                                                       Pákh milliárdja
Hogy mennyit érhet a kép most, ahhoz fogódzót nyújt a  Pákh Imre tulajdonában lévő Golgota története, azt ugyancsak 1988-ban egy magyar származású üzletember vásárolta meg kikiáltási áron, 47,5 ezer dollárért, ám 2003-ban már egymillió dollárért adta tovább Pákh-nak. Úgy tudjuk Szőcs Géza és L. Simon László államtitkársága alatt is felmerült, hogy az amerikai milliomostól megvásárolja az állam a képet, ám Pákh hatalmas összeget - állítólag több mint egymilliárd forintot - kért érte, így az ügylet kútba esett. L. Simon László NKA alelnöki kinevezéséig a Pákh   Munkácsy Alapítványnak az elnöke volt, ügyvezetője pedig Marschalek Ákos, aki az L. Simon vezette kulturális bizottságnak is szakértőjeként működött. Az adósságokban úszó Marschaleket 2012-ben gyilkolta meg a sofőrje. Az alapítvány számos üzleti szállal kötődött a Csák Ferenc vezette Nemzeti Galériához, amit a Kehi vizsgálat is helytelenített, mára az állami fél számára hátrányos szerződéseket megszüntették.

A kormány célja változatlanul az, hogy a Munkácsy-trilógiát hosszú távon egyben tartsa, az Igazságügyi Minisztérium jelenleg készíti elő a műalkotások állami megvásárlásának szabályairól szóló jogszabályt - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) Kultúráért Felelős Államtitkársága.