Izrael egyre távolabbi területeit is elérik a Hamász rakétái. Tegnap Zihron Jakov városa mellett csapódtak be lövedékek. A település Gázától 120 kilométerre fekszik. Szakértők szerint a Hamász körülbelül 10 ezer különféle nagyságú rakétával rendelkezik. Közzétette a fegyverszünetre vonatkozó feltételeit Háled Mesal, a Hamász politikai vezetője.
Követelte a légicsapások leállítását, az újra őrizetbe vett palesztinok elengedését, a 2012-es tűzszünet feltételeinek visszaállítását, követelte továbbá a palesztin egységkormány tiszteletben tartását. Az izraeli légicsapásokban eddig legalább 50 palesztin vesztette életét, mintegy 400-an megsérültek.
Egy helyi emberi jogi szervezet azt közölte, nyolc gyermek is meghalt az izraeli akció során. Többségük akkor vesztette életét, amikor az izraeliek a Hamász egyik aktivistáját vették célba. Az izraeli hadsereg eddig 160 gázai célpontot támadott, a katonai hadművelet megkezdése óta 435-öt. Elsősorban olyan lakóházakat lőttek, amelyekben a Hamász milicistái bújhattak meg. A légierő rakétakilövő telepeket és a milicisták kiképző táborait is támadta.
Izraeli részről eddig senki sem halt meg. Nagy szerepe volt ebben a Vaskupolának nevezett rakétavédelmi rendszernek. Az izraeli hadsereg egy magáncéggel együttműködve 2007-ben kezdte el építeni a védelmi rendszert, amely ma már rendkívüli hatékonysággal működik. Tel-Aviv fölött például csak a délelőtti órákban öt rakétát semmisítettek meg.
Jeruzsálemben megnyitották az óvóhelyeket. Washington elítélte a Hamász sorozatos légitámadásait. Josh Earnest fehérházi szóvivő azt közölte, Izraelnek joga van az önvédelemre. Izrael egyre jobban készül egy szárazföldi akcióra a Gázai övezetben. Kedden 40 ezer tartalékost hívtak be, s nagyobb egységeket vontak össze Gáza határánál.
Ám Izrael egyelőre kivár, folytatja a légitámadásokat és egyéb eszközöket vethet be. Danny Danon izraeli védelmi miniszter felszólította az izraeli kormányt, állítsa le a Gázába irányuló áramszolgáltatást, s zárja el az üzemanyagcsapokat. Mahmúd Abbász felszólította Izraelt, haladéktalanul hagyjon fel a légicsapásokkal.
A Palesztin Hatóság elnöke "népirtással" vádolta Izraelt. Telefonon beszélt Abdel Fattah al-Sziszi egyiptomi elnökkel, aki ígéretet tett arra, mindent elkövet azért, hogy létrejöjjön na fegyvernyugvás Izrael és a Hamász között. Az új kairói vezetés viszonya igen hűvös a palesztin radikális szervezettel, Egyiptom lezárta a gázai határt.
A Hamász katonai szervezete, az Esszedin al-Kasszam Brigádok azt közölte, Izrael a légicsapásokkal egy "vörös vonalat" lépett át. Egy segélyszervezet munkatársa, Fikr Salltoot a Guardiannak elmondta, ha még napokig folytatódnak a támadások, összeomlás fenyegeti a gázavárosi kórházakat.
2012 novembere óta a legsúlyosabb helyzet harcok robbantak ki Izrael és a palesztin szélsőségesek között. Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő komoly dilemmába kerül a mostani válság kapcsán - mutat rá a Jediot Ahronot című lap. A szárazföldi akciónak ugyanis komoly veszélyei vannak, annak is, ha az izraeli csapatok "túlnyerik magukat", s működésképtelenné teszik a Hamászt.
A hatalmi űrt ugyanis egy a Hamásznál is radikálisabb iszlám fundamentalista szervezet tölti majd be. Így a Gázai övezetben egy a szomáliaihoz hasonló anarchia alakulna ki. Egyes izraeli stratégák szerint még mindig a Hamász a kisebbik rossz - írja a lap.