Tudomány;sivatag;korall;Namíbia;

Fotó: Thinkstockphotos, Gettyimages.

- Korallzátony a sivatagban

A világ legrégibb korallzátonyának maradványait találták meg a namíbiai sivatagban.

Mint arról a Science beszámolt, a korallstruktúrák 548 millió évvel ezelőtt alakultak ki vízi mikroorganizmusokból, amelyeket kemény héj védett és képesek voltak egész kolóniákat alkotni.

Az edinburghi egyetem, a londoni University College és a namíbiai földtani intézet kutatói megállapították, hogy a korallzátonyt a Cloudinának nevezett kúp alakú, egymásba fonódó apró lények alkották, amelyek az Ediakarannak nevezett földtörténeti korban népesítették be a tengereket.

„Képesek voltak „falat építeni” az újonnan megjelent ragadozók ellen, ugyanakkor beengedték maguk közé a táplálékkal teli áramlatokat egy olyan időszakban, amikor erősödni kezdett a természetben a táplálékért és az élettérért vívott harc” – nyilatkozta Rachel Wood, a kutatás koordinátora.

Az ESTÉRT Hirdetés Értékesítő Kft. közel 326 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert a „Piacorientált kutatás-fejlesztési tevékenység támogatása” című pályázaton, az Új Széchenyi Terv keretében. A több mint 435 millió forintos összköltségvetésű beruházásból a „Prediktív e-kereskedelmi megoldások kutatása online és offline tartalmak forgalmazása során keletkező nagy tömegű adattartalmak feldolgozását segítő fúziós módszertan fejlesztésére” című projekt valósul meg - olvasható a Kossuth Könyvkiadó közleményében.